Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko za sílící epidemie ohlásilo povinné roušky ve veřejné dopravě

Maďarsko
Maďarsko
Foto: Pixabay

Maďarská vláda dnes za zhoršující se epidemické situace v zemi ohlásila zavedení povinného nošení roušek ve veřejné dopravě a další protiepidemická opatření. Šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás mimo jiné uvedl, že od zaměstnanců státních institucí bude vyžadováno očkování proti covidu-19. S onemocněním je v nemocnicích ve zhruba desetimilionovém Maďarsku téměř 2000 lidí.

Nošení roušek v prostředcích hromadné dopravy má být povinné od pondělka. Kdy začne platit vakcinační nařízení týkající se státních zaměstnanců, nebylo ihned jasné. Orbánův mluvčí dále oznámil, že vláda podpoří soukromé společnosti ve snaze vyžadovat očkování od zaměstnanců, "budou-li to považovat za nutné", napsala agentura Reuters.

Maďarsko se podobně jako další země střední a východní Evropy potýká s novým rozmachem koronavirové nákazy. Ve středu ohlásilo 3125 nově zachycených infekcí, což byl nejvyšší denní součet od dubna, a dnes přibylo dalších 4039 případů.

Země eviduje méně nákaz na počet obyvatel než Česko, má ale vyšší bilanci hospitalizací. Podle dnešních vládních údajů je v maďarských nemocnicích 1970 pacientů s covidem-19, z nichž 204 vyžaduje podporu dýchání. Počet úmrtí připisovaných covidu-19 narostl o 45 na celkových 30.692.

S 59 procenty plně naočkovaných obyvatel je na tom Maďarsko lépe než zbývající země Visegrádské skupiny. Od začátku srpna maďarská vláda nabízí lidem posilovací dávku očkování, kterou zatím dostalo 12 procent obyvatel.

Témata:  Maďarsko zdravotnické roušky

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 19:27

Havlíček naložil Fialovi: Jste megapopulista. Jde o "německé" platy

Mohou mít Češi výhledově německé mzdy? Slova premiéra Petra Fialy (ODS) se řeší i po týdnu. Podle místopředsedy dolní parlamentní komory Jana Skopečka (ODS) se rozdíl určitě nepodaří vyrovnat za čtyři roky. Fialu ostře zkritizoval exministr Karel Havlíček (ANO), podle kterého se předseda vlády mohl dopustit šíření poplašné zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Angela Merkelová

Merkelová se po dlouhé době ozvala. Řekla lídrům, co by měli dělat

Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu světa, poskytla rozhovor pro BBC, kde mluvila o Ukrajině, Vladimiru Putinovi, jaderné hrozbě a své interakci s Donaldem Trumpem. Merkelová vedla Německo po dobu 16 let a byla svědkem klíčových krizí, jako byla finanční krize, migrační krize v roce 2015 a invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014.