Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Marocká policie oznámila zatčení činitele Islámského státu v Itálii

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Marocké úřady v sobotu oznámily, že zatkly v Itálii svého občana, který byl podle nich činitelem teroristické organizace Islámský stát (IS) a jemuž se podařilo bez povolení emigrovat do Evropy. Maroko zásah provedlo ve spolupráci s italskými tajnými službami, informovala agentura AFP.

Marocká kontrarozvědka ve vyjádření uvedla, že "v pátek v těsné spolupráci s italskými zpravodajskými službami zodpovědnými za boj s terorismem zatkla (v Itálii) marockého občana, který zastával rozhodující posty v teroristické organizaci Daeš (arabská zkratka pro IS, pozn. ČTK) v jejích tradičních baštách na syrsko-irácké scéně". Podle tajné služby se Maročanovi podařilo dostat se do Evropy z bojišť na Blízkém východě, která má pod kontrolou IS.

Maroko na zadrženého vydalo už dříve mezinárodní zatykač a nyní jedná s italskými úřady o jeho vydání zpět do vlasti, uvedla kontrarozvědka.

Marocké úřady v únoru oznámily, že se do řad teroristických organizací přidalo v posledních letech asi 1600 Maročanů, přičemž většina z nich zamířila právě k IS. Z nich se 270 vrátilo z oblastí bojů v Sýrii, Iráku a Libyi, dalších 745 jich tam zemřelo. Z těch, kteří se vrátili, jich marocká policie zadržela 137.

Válka v Sýrii, jež vypukla v roce 2011, umožnila výrazný rozmach IS, který v roce 2014 vyhlásil na rozsáhlém území Sýrie a Iráku svůj chalífát. Ten se podařilo v březnu 2019 vymazat z mapy, IS však nadále působí v regionu jako podzemní organizace.

Témata:  Islámský stát Maroko

Související

Aktuálně se děje

8. října 2025 9:04

Tatiana Dyková vynechala divadlo. Řekla, zda je ohrožena její další účast ve StarDance

StarDance má letos jinou podobu, takže se vůbec poprvé mohli vrátit na parket úspěšní účastníci dosavadních řad. Nabídku České televize přijala i Tatiana Dyková, dokonce už během šňůry jednou triumfovala. Nyní ale vyvstala otázka ohledně její další účasti. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy