reklama

Marocká kontrarozvědka ve vyjádření uvedla, že "v pátek v těsné spolupráci s italskými zpravodajskými službami zodpovědnými za boj s terorismem zatkla (v Itálii) marockého občana, který zastával rozhodující posty v teroristické organizaci Daeš (arabská zkratka pro IS, pozn. ČTK) v jejích tradičních baštách na syrsko-irácké scéně". Podle tajné služby se Maročanovi podařilo dostat se do Evropy z bojišť na Blízkém východě, která má pod kontrolou IS.

Maroko na zadrženého vydalo už dříve mezinárodní zatykač a nyní jedná s italskými úřady o jeho vydání zpět do vlasti, uvedla kontrarozvědka.

Marocké úřady v únoru oznámily, že se do řad teroristických organizací přidalo v posledních letech asi 1600 Maročanů, přičemž většina z nich zamířila právě k IS. Z nich se 270 vrátilo z oblastí bojů v Sýrii, Iráku a Libyi, dalších 745 jich tam zemřelo. Z těch, kteří se vrátili, jich marocká policie zadržela 137.

Válka v Sýrii, jež vypukla v roce 2011, umožnila výrazný rozmach IS, který v roce 2014 vyhlásil na rozsáhlém území Sýrie a Iráku svůj chalífát. Ten se podařilo v březnu 2019 vymazat z mapy, IS však nadále působí v regionu jako podzemní organizace.

reklama