"Obecně lze každou válku, dokonce i světovou, ukončit velmi rychle. Buď pokud bude podepsána mírová smlouva, nebo pokud uděláte to, co udělali Američané v roce 1945, když použili své jaderné zbraně a vybombardovali dvě japonská města. Skutečně pak omezili vojenskou kampaň. Cenou byly životy téměř 300 000 civilistů," uvedl Medveděv na Telegramu.

V reakci na západní kritiku o nedostatečné modernosti ruské armády Medveděv sebevědomě prohlásil, že je to lež, a Rusy ujistil, že "pokud USA a jejich vazalové přestanou Ukrajinu zásobovat zbraněmi, válka prý do pár měsíců skončí." Věří, že by mohla skončit i za pár dní, kdyby Západ okamžitě přestal dodávat zbraně Ukrajině.

Medveděv už dříve varoval Západ před možnou jadernou eskalací konfliktu na Ukrajině, pokud by došlo k poskytnutí jaderných zbraní Kyjevu. Svůj minulý vzkaz ale adresoval především USA, Německu či Velké Británii.

"Existují nevratné válečné zákony. Pokud dojde na jaderné zbraně, budeme muset přikročit k preventivnímu úderu," řekl Medveděv podle Reuters ruským státním agenturám. Bývalý prezident je aktuálně místopředsedou Rady bezpečnosti Ruské federace.

Pokud by Západ poskytl Ukrajině jaderné zbraně, což ale žádný stát dosud ani nenaznačil, Rusko by podle Medveděva reagovalo "raketou s jadernou hlavicí". "Anglosasové si to zcela neuvědomují a věří, že k tomu nedojde," poznamenal politik. "Za určitých podmínek by k tomu došlo," dodal.

"Čím víc zbraní bude dodáno, tím nebezpečnější svět bude," řekl Medveděv podle Reuters ruským státním médiím také během květnové cesty do Vietnamu. "A čím ničivější zbraně to budou, tím pravděpodobnější je scénář, kterému se běžně říká 'jaderná apokalypsa'," pokračoval.

Před dvěma měsíci také vyzval "fyzické likvidaci" současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Toto prohlášení přišlo poté, co Moskva obvinila Kyjev z útoku pomocí bezpilotních letounů na Kreml, který měl údajně za cíl atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Jak informoval server Meduza, současný místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Medveděv na platformě Telegram vyzval k „fyzické likvidaci“ ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Medveděv tehdy uvedl, že není třeba, aby ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky podepisoval kapitulaci Ukrajiny. Medveděv navíc srovnal Zelenského situaci s tím, že ani vůdce nacistického Německa, Adolf Hitler, během druhé světové války nebyl nucen k podepsání kapitulace. Medveděv dodal, že určitě existuje někdo jiný, kdo by mohl Zelenského nahradit.