Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Medveděv řekl Západu, kam si má strčit příměří na Ukrajině. Zvážíme ho, reagoval Kreml

Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv
Foto: kremlin.ru

Zatímco evropští lídři v čele s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým opozičním politikem Friedrichem Merzem, britským labouristickým vůdcem Keirem Starmerem a polským premiérem Donaldem Tuskem přijeli do Kyjeva s návrhem bezpodmínečného třicetidenního příměří, ruská reakce na jejich iniciativu je plná pohrdání, výsměchu a ostré rétoriky.

Bývalý ruský prezident a současný místopředseda Bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv ve svém výpadu na sociální síti X (dříve Twitter) označil snahy evropských lídrů za „falešné mírové plány“, které si podle něj mohou „strčit do svých pangenderových zadků“. Vulgární výrok vzbudil v zahraničních médiích i diplomatických kruzích značné pohoršení, ale Medveděv je dlouhodobě znám svými radikálními a konfrontačními postoji.

Zatímco Medveděv útočil osobně, oficiální reakce Kremlu byla o něco mírnější, ale stejně odmítavá. Mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov v rozhovoru pro stanici CNN uvedl, že Moskva návrh na příměří „vezme v úvahu“, avšak trvá na svém vlastním postoji. „Je to nový vývoj událostí, musíme si to promyslet. Máme vlastní stanovisko,“ uvedl.

Peskov zároveň varoval, že Rusko nepodlehne žádnému nátlaku. „Pokusy zastrašit nás sankcemi jsou ztrátou času. Už jsme si na sankce zvykli, víme, jak minimalizovat jejich dopady,“ řekl pro agenturu TASS. Rusko podle něj očekává další ekonomické restrikce koordinované se Spojenými státy, ale tvrdí, že je připraveno na všechny scénáře.

Návrh příměří, oznámený v sobotu v Kyjevě, měl podle prezidenta Zelenského a jeho evropských partnerů platit od pondělí. Jeho cílem bylo alespoň dočasně zastavit boje na východě Ukrajiny, kde v posledních týdnech zesílily ruské ofenzivy, a vytvořit prostor pro nové diplomatické jednání.

Evropa zároveň pohrozila Moskvě, že v případě odmítnutí klidu zbraní přijde další vlna tvrdých sankcí – včetně opatření mířených na bankovní sektor, vývoz technologií a majetek ruských oligarchů v zahraničí. 

Témata:  válka na Ukrajině Dmitrij Medveděv Dmitrij Peskov Rusko

Související

Aktuálně se děje

10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.