Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Medveděv řekl Západu, kam si má strčit příměří na Ukrajině. Zvážíme ho, reagoval Kreml

Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv
Foto: kremlin.ru

Zatímco evropští lídři v čele s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým opozičním politikem Friedrichem Merzem, britským labouristickým vůdcem Keirem Starmerem a polským premiérem Donaldem Tuskem přijeli do Kyjeva s návrhem bezpodmínečného třicetidenního příměří, ruská reakce na jejich iniciativu je plná pohrdání, výsměchu a ostré rétoriky.

Bývalý ruský prezident a současný místopředseda Bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv ve svém výpadu na sociální síti X (dříve Twitter) označil snahy evropských lídrů za „falešné mírové plány“, které si podle něj mohou „strčit do svých pangenderových zadků“. Vulgární výrok vzbudil v zahraničních médiích i diplomatických kruzích značné pohoršení, ale Medveděv je dlouhodobě znám svými radikálními a konfrontačními postoji.

Zatímco Medveděv útočil osobně, oficiální reakce Kremlu byla o něco mírnější, ale stejně odmítavá. Mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov v rozhovoru pro stanici CNN uvedl, že Moskva návrh na příměří „vezme v úvahu“, avšak trvá na svém vlastním postoji. „Je to nový vývoj událostí, musíme si to promyslet. Máme vlastní stanovisko,“ uvedl.

Peskov zároveň varoval, že Rusko nepodlehne žádnému nátlaku. „Pokusy zastrašit nás sankcemi jsou ztrátou času. Už jsme si na sankce zvykli, víme, jak minimalizovat jejich dopady,“ řekl pro agenturu TASS. Rusko podle něj očekává další ekonomické restrikce koordinované se Spojenými státy, ale tvrdí, že je připraveno na všechny scénáře.

Návrh příměří, oznámený v sobotu v Kyjevě, měl podle prezidenta Zelenského a jeho evropských partnerů platit od pondělí. Jeho cílem bylo alespoň dočasně zastavit boje na východě Ukrajiny, kde v posledních týdnech zesílily ruské ofenzivy, a vytvořit prostor pro nové diplomatické jednání.

Evropa zároveň pohrozila Moskvě, že v případě odmítnutí klidu zbraní přijde další vlna tvrdých sankcí – včetně opatření mířených na bankovní sektor, vývoz technologií a majetek ruských oligarchů v zahraničí. 

Témata:  válka na Ukrajině Dmitrij Medveděv Dmitrij Peskov Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.