Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Města poblíž Záporožské elektrárny čelila podle Kyjeva opět ruskému ostřelování

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Ruské síly dnes podle ukrajinských představitelů podnikaly další raketové a dělostřelecké útoky na města v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny. Děje se tak v době, kdy panují obavy, že boje v blízkosti zařízení by ho mohly poškodit a způsobit únik radioaktivních látek.

Ve městě Nikopol, které leží asi deset kilometrů vzdušnou čarou od Ruskem okupované jaderné elektrárny, zahynula při ostřelování žena a čtyři další lidé utrpěli zranění, uvedl oblastní gubernátor Valentyn Rezničenko.

"Rusové pálili z raketometů Grad, Uragan, Smerč a těžkým dělostřelectvem na rezidenční čtvrti, podniky i komunikace," uvedl večer na sociální síti Telegram Rezničenko. Předtím ráno napsal, že po těžké palbě během noci bylo ve městě poničeno několik obytných domů a asi 1500 domácností zůstalo bez proudu. Ve městě Marhanec, které leží přes řeku naproti elektrárně, ruské ostřelování podle Rezničenka v noci poškodilo asi deset domů a jeden zničilo zcela.

Dva lidé utrpěli zranění při nočním ostřelování města Záporoží, asi 40 kilometrů od elektrárny, sdělil na sociálních sítích Anatolij Kurtěv ze záporožské radnice. Útoky podle něj poškodily pět domů. Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch uvedl, že Rusové během odpoledne 200krát zasáhli město Orichiv, v jehož centru se šířil požár.

Ruské síly ostřelovaly také strategická města Kramatosk a Slovjansk v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Oběti nebo zranění odtud ale hlášeny nebyly i díky tomu, že obyvatelé zasažených domů byli dříve evakuováni, uvedl na facebooku gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Centrum druhého největšího ukrajinského města Charkova dnes bylo ostřelováno dvakrát a při jednom z úderů byla zničena administrativní budova, informoval starosta města Ihor Terechov.

Rusové také podnikali nálety z bombardérů, které startovaly z běloruského území, upozornila běloruská monitorovací skupina Belaruski Hajun. Starty bombardérů byly zaznamenány po sedmé hodině večer místního času (šesté hodině SELČ). Agentura Unian napsala, že poté byly z Běloruska na Ukrajinu vypáleny rakety. Exploze byly hlášeny z Rivnenské oblasti, ležící u běloruských hranic. Nad Volyňskou oblastí, která taktéž sousedí s Běloruskem, podle agentury Unian zlikvidovala rakety ukrajinská protivzdušná obrana.

Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo ukrajinské síly, že v uplynulých 24 hodinách ostřelovaly přímo Záporožskou elektrárnu. Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom naopak uvedla, že nemá žádné informace o nových útocích na zařízení. Ruské ministerstvo i ukrajinská společnost nicméně shodně uvedly, že nebyla zjištěna zvýšená hladina radioaktivního záření.

Z útoků na jaderné zařízení se už několikátý týden obviňují obě válčící strany. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se chystá počátkem nadcházejícího týdne na inspekci do zařízení. Tvrdí to deník The Wall Street Journal, který s odvoláním na informované zdroje obeznámené s vývojem jednání o přístupu do zařízení informoval o průlomu v rozhovorech.

Témata:  Ukrajina Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy