reklama

Podle odhadů slabá sklizeň hlavních obilovin, rýže a kukuřice, bude znamenat, že 10,1 milionu lidí bude potřebovat naléhavou pomoc. Podrobnější údaje o výši sklizně však zpráva FAO neuvedla.

"Podprůměrné srážky a nízká možnost zavlažování od poloviny dubna do poloviny července, důležitém období pro růst plodin, ovlivnily hlavně úrodu rýže a kukuřice," uvedla FAO ve zprávě, která se týká nabídky a poptávky po obilovinách po celém světě a zjišťuje, které země budou potřebovat zahraniční potravinovou pomoc.

KLDR dlouhodobě bojuje s nedostatkem potravin a nefunkčním státním přídělovým systémem. Státní média v posledních měsících varovala před suchem a dalšími "přetrvávajícími neobvyklými jevy".

Zpráva o nízké úrodě přichází v době, kdy se země snaží zabránit šíření afrického moru prasat. První případ zde byl potvrzen v květnu. Onemocnění, které je smrtelné pro prasata, ale neohrožuje lidi, bylo z asijských zemí poprvé odhaleno loni v Číně a od té doby se rozšířilo v celém regionu. Kvůli tomu muselo být poraženo velké množství prasat a prudce klesla produkce vepřového, základního masa v regionu, včetně KLDR.

Podle letošního hodnoceno OSN produkce potravin v Severní Koreji loni klesla nejníže za poslední desetiletí. Přispěly k tomu dlouho trvající vedra, tajfun a povodně.

Podle pozorovatelů rozsáhlý celonárodní hladomor v zemi zabil v 90. letech minulého století až milion lidí. Sporadické hladomory jsou v zemi běžné, napsala agentura Reuters.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama