"Finanční potřeby Ukrajiny jsou značné," řekla Yellenová a dodala, že vláda země nadále funguje díky vynalézavosti a statečnosti svých představitelů.

"V měsících, než bude možné rychle vybrat daně, Ukrajina potřebuje rozpočtové zdroje na zaplacení vojáků, zaměstnanců a důchodců a také držet v chodu ekonomiku, která uspokojuje základní potřeby občanů," řekla Yellenová. "Krátkodobě se bude muset vrhnout na opravu a obnovu kriticky důležitých veřejných služeb," zdůraznila Yellenová. Ukrajina podle ní bude potřebovat "masivní podporu" obnovy o rozsahu srovnatelném s Marshallovým plánem pro Evropu po 2. světové válce.

"Jasné je, že dosud ohlášená bilaterální a multilaterální podpora nebude stačit na to, aby uspokojila základní potřeby Ukrajiny," dodala americká politička.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a Mezinárodní měnový fond (MMF) tvrdí, že kvůli válce, která utlumila polovinu ukrajinské ekonomiky, země potřebuje v brzké době vnější finanční pomoc ve výši zhruba pěti miliard dolarů (téměř 118 miliard korun) měsíčně, aby pokryla základní potřeby.

Evropská komise (EK) má ve středu představit nový plán na obnovu Ukrajiny, jehož součástí má být i balík finanční pomoci včetně výhodných půjček. Yellenová vyzvala spojence, aby se připojili k USA ve zvyšování finanční podpory Ukrajině. Americký Senát se mezitím chystá schválit podpůrný balíček v objemu 40 miliard dolarů (940 miliard korun), zaměřený na vojenskou i humanitární pomoc.