MMF varoval, že hospodářský výhled Ukrajiny se rychle zhoršuje, protože pokračující konflikt způsobuje rozsáhlou destrukci ukrajinských výrobních kapacit a čím dál více obyvatel hledá útočiště v jiných zemích. "Lze očekávat hlubokou recesi a rozsáhlé náklady na obnovu," uvedl fond. V loňském roce ukrajinská ekonomika vzrostla o 3,2 procenta.

Zpráva uvádí, že ukrajinská vláda nadále plní své dluhové závazky a že ukrajinský platební systém zůstává funkční. Banky jsou podle zprávy otevřené a převážně likvidní. "Úřady se správně zaměřují na zajištění klíčových vládních aktivit, zachování finanční stability a ochranu prioritních výdajů," upozornil fond.

Zpráva byla připravena předtím, než měnový fond minulý týden Ukrajině schválil nouzovou pomoc v objemu 1,4 miliardy dolarů (téměř 32 miliard Kč). Zveřejněna však byla až dnes.

MMF již dříve varoval, že ruský útok na Ukrajinu má vážné dopady také na globální ekonomiku. Prezident Světové banky (SB) David Malpass dnes upozornil, že větší vliv než samotná válka budou mít na světové hospodářství související sankce. Zároveň vyzval spotřebitele i podniky, aby si navzdory rostoucím cenám nevytvářeli zásoby potravin a benzinu. Vyjádřil přesvědčení, že producenti po celém světě na současnou situaci zareagují potřebným zvýšením dodávek, uvedla agentura Reuters.

Světová banka minulý týden schválila Ukrajině soubor půjček a grantů v objemu 723 milionů dolarů. Dnes oznámila, že poskytne dalších téměř 200 milionů dolarů. Peníze jsou součástí širšího balíku v celkové hodnotě tři miliardy dolarů, jehož přípravu banka avizovala už dříve. Podle Malpasse banka pracuje na tom, aby tento balík dokončila během šesti až osmi týdnů.