Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MMF: Ukrajinská ekonomika by letos mohla klesnout až o 35 procent

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Ukrajinská ekonomika letos v důsledku ruské invaze pravděpodobně klesne minimálně o deset procent. Pokud ale vojenský konflikt potrvá delší dobu, mohl by pokles hrubého domácího produktu (HDP) dosáhnout 25 až 35 procent. Ve svém výhledu to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF).

MMF varoval, že hospodářský výhled Ukrajiny se rychle zhoršuje, protože pokračující konflikt způsobuje rozsáhlou destrukci ukrajinských výrobních kapacit a čím dál více obyvatel hledá útočiště v jiných zemích. "Lze očekávat hlubokou recesi a rozsáhlé náklady na obnovu," uvedl fond. V loňském roce ukrajinská ekonomika vzrostla o 3,2 procenta.

Zpráva uvádí, že ukrajinská vláda nadále plní své dluhové závazky a že ukrajinský platební systém zůstává funkční. Banky jsou podle zprávy otevřené a převážně likvidní. "Úřady se správně zaměřují na zajištění klíčových vládních aktivit, zachování finanční stability a ochranu prioritních výdajů," upozornil fond.

Zpráva byla připravena předtím, než měnový fond minulý týden Ukrajině schválil nouzovou pomoc v objemu 1,4 miliardy dolarů (téměř 32 miliard Kč). Zveřejněna však byla až dnes.

MMF již dříve varoval, že ruský útok na Ukrajinu má vážné dopady také na globální ekonomiku. Prezident Světové banky (SB) David Malpass dnes upozornil, že větší vliv než samotná válka budou mít na světové hospodářství související sankce. Zároveň vyzval spotřebitele i podniky, aby si navzdory rostoucím cenám nevytvářeli zásoby potravin a benzinu. Vyjádřil přesvědčení, že producenti po celém světě na současnou situaci zareagují potřebným zvýšením dodávek, uvedla agentura Reuters.

Světová banka minulý týden schválila Ukrajině soubor půjček a grantů v objemu 723 milionů dolarů. Dnes oznámila, že poskytne dalších téměř 200 milionů dolarů. Peníze jsou součástí širšího balíku v celkové hodnotě tři miliardy dolarů, jehož přípravu banka avizovala už dříve. Podle Malpasse banka pracuje na tom, aby tento balík dokončila během šesti až osmi týdnů.

Témata:  Ukrajina Mezinárodní měnový fond (MMF)

Související

Aktuálně se děje

13. listopadu 2025 18:51

Taylor Swift zasypala fanoušky dalším přívalem novinek

Zatímco Taylor Swift | The Eras Tour je u konce, fanoušci „Swifties“ mohou zůstat v její éře. Superhvězda ve čtvrtek zveřejnila trailer k chystané šestidílné dokumentární sérii pro platformu Disney+, nazvané „The End of an Era“ (Konec jedné éry).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Sergej Lavrov

Konec spekulací o Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se opět vynořil

Konec spekulacím. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se opět objevil na veřejnosti a prohlásil, že Moskva je nadále připravena jednat o přípravě summitu mezi ruskou a americkou hlavou státu. V uplynulých dnech se přitom vyskytly spekulace, že Lavrov po více než 20 letech ve funkci upadl v nemilost prezidenta Vladimira Putina kvůli debaklu ve věci neuskutečněného jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem.