Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moldavsko odmítlo přistání letadla s proruskými politiky. Odklonilo je do Bukurešti

Mezinárodní letiště Kišiněv
Mezinárodní letiště Kišiněv
Foto: Wikimedia Commons

Kišiněvské letiště v pátek odmítlo povolit mezinárodní let s proruskými politiky na palubě. Let byl odkloněn do rumunského hlavního města Bukurešti.

Moldavská proruská poslankyně Marina Tauberová o incidentu informovala prostřednictvím sociální sítě Telegram. Uvedl server The Moscow Times s odvoláním na agenturu AFP.

"Kišiněvské letiště odmítlo povolit přistání letu z Moskvy přes Jerevan, který vezl účastníky Valného shromáždění opozičního bloku Viktorie (Vítězství). Letadlo bylo odkloněno do Bukurešti," řekl Tauber.

Moldavský letecký úřad v pátek prostřednictvím Facebooku uvedl, že důvodem přesměrování letu bylo nesplnění zákonné povinnosti nízkonákladového leteckého dopravce FlyOne. Zákon vyžaduje, aby plánovaná změna letového plánu byla nahlášena alespoň tři dny předem.

Přistání letadla se 174 cestujícími na palubě na rumunském letišti Otopeni nedaleko Bukurešti potvrdil agentuře AFP nejmenovaný zdroj, podle kterého letadlo přistálo v pátek ráno. Na palubě byla údajně bomba, ale po jeho prohlídce stroje se hrozba ukázala jako neopodstatněná, uvedl dle serveru RFERL zdroj.

K incidentu došlo den poté, co USA, Velká Británie a Kanada vydaly ve čtvrtek společné prohlášení, v němž varují před plánem Ruska ovlivnit moldavské prezidentské volby, které se budou konat letos na podzim. Ve společném prohlášení se uvádí, že Moskva plánuje podnítit protesty, pokud proruský kandidát nezvítězí ve volbách.

Proevropská prezidentka Maia Sanduová, která často obviňuje Kreml ze zasahování do vnitřních záležitostí země, se bude v říjnu ucházet o znovuzvolení.

Témata:  Moldávie Mezinárodní letiště Kišiněv

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy