Policie Marshallových ostrovů ohlásila nález více než 600 kilogramů kokainu schovaného pod palubou lodi, kterou k ostrovům nesl pravděpodobně několik let mořský proud. Generální prokurátor tohoto tichomořského státu přidruženého k USA Richard Hickson oznámil, že se plavidlo našlo minulý týden u atolu Ailuk.
Pod jeho palubou bylo schováno v sáčcích 649 kilogramů kokainu. Podle Hicksona je nejpravděpodobnější, že proud loď unášel přes Tichý oceán od Střední nebo Jižní Ameriky. "Mohlo to být rok nebo dva," sdělil prokurátor.
Policie dnes oznámila, že droga byla v jednokilogramových sáčcích označených písmeny KW a spálena byla v úterý až na dvě balení. Ta budou předána k analýze americké Agentuře pro potírání narkotik (DEA).
Na Marshallových ostrovech často končí odpad unášený měsíce i roky tichomořskými proudy pryč od amerického kontinentu. V minulých dvaceti letech to byly i drogy, ale tak objemná "zásilka" jako ta nejnověji nalezená to ještě nebyla, napsala agentura AFP. Úřady na Marashallových ostrovech mají pro tyto nálezy nejrůznější vysvětlení. Domnívají se, že pašeráci své zásilky nechají na pospas živlům, když jim hrozí dopadení nebo když se ztratí v bouři.
Známý je případ z roku 2014, kdy byl k Marshallovým ostrovům mořským proudem nesen salvadorský rybář José Alvarenga. Na ryby se vydal o 13 měsíců dříve u západního pobřeží Mexika s partnerem, který během plavby zemřel. Univerzita na Havaji pak provedla 16 počítačových simulací trasy mořských proudů a zjistila, že všechny, které začaly u mexických břehů, skončily u Marshallových ostrovů.
Na tomto ostrovním mikronéském státě žije zhruba 61.000 lidí. Z více než 30 ostrovů jsou nejznámější Bikini a Eniwetok, které v letech 1946 až 1958 sloužily Spojeným státům jako jaderná střelnice. USA nad souostrovím provedly v té době více než 60 jaderných výbuchů, což vytvořilo desítky kráterů i vymazalo některé ostrovy z mapy. Stovky lidí také kvůli zkouškám musely opustit domovy. Vědecké studie ukázaly, že některé regiony Marshallových ostrovů mají takovou úroveň zamoření jako oblasti jaderných katastrof v ukrajinském Černobylu či japonské Fukušimě.
Související
22. října 2024 9:53
15. srpna 2023 11:55
13. srpna 2023 16:33
6. března 2023 17:59
14. února 2023 13:49
8. srpna 2022 11:57