reklama

V novém italském kabinetu sedí politici, kteří podporují Macronovu soupeřku v druhém kole prezidentských voleb Marine Le Penovou. V Římě také vyvolalo nevoli prohlášení francouzské ministryně Laurence Booneové, že Paříž dohlédne na respektování práv v Itálii po nástupu nové vlády.

Meloniová a Macron se setkali dnes večer v jednom římském hotelu. Macron byl vůbec prvním zahraničním politikem, se kterým Meloniová ve funkci předsedkyně vlády jednala.

"Uspět společně, s dialogem a ambicí, to je povinností vůči naší mládeži a našemu lidu," napsal po setkání Macron. Podle něj je zapotřebí pokračovat v započaté práci.

Spolupracovat s Paříží na velkých výzvách současné doby chce také Meloniová. Podle prohlášení italské vlády během hodinové neformální schůzky oba politici probrali hlavní domácí i zahraniční otázky, například ceny energií, podporu Ukrajině, vývoj hospodářství či migraci.

K užší spolupráci se Itálie a Francie zavázali v nové bilaterální dohodě, která byla podepsána v Římě loni v listopadu. Při hlasování v parlamentu byla Meloniové strana Bratři Itálie jedna z mála, která ratifikaci nepodpořila. Podle argumentů, které tehdy použili představitelé postfašistické strany, smlouva stvrzovala "poddanský vztah vůči Francii".

Vlády v Paříži a Římě mají jinou politickou orientaci. Součástí italské vládní koalice je Liga Mattea Salviniho, která podporuje Le Penovou. V Římě pak vzbudila velkou nevoli prohlášení francouzské ministryně pro evropské záležitosti Booneové, podle které Paříž dohlédne na dodržování práv v Itálii.

Macron se dnes v Římě zúčastnil konference o míru, kterou organizovala katolická komunita Sant´Egidio. Podle něj je mír v konfliktu na Ukrajině možný. Jednat se o něm ale bude, až to budou chtít Ukrajinci, a za podmínek, které si Ukrajina stanoví, uvedl. Mír se podle něj nesmí stát zajatcem ruské moci. "Mluvit o míru a vyzývat k míru může vypadat nesnesitelně pro ty, kteří bojují za svou svobodu," dodal Macron, kterého v pondělí čeká setkání s papežem Františkem.