Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Musíme vést dialog a uspět spolu, řekl Macron po setkání s Meloniovou

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Itálie a Francie musí vést dialog a chtít společně uspět. Po setkání s novou italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Vůli spolupracovat s Francií na velkých výzvách současné doby potvrdila i šéfka italské vlády.

V novém italském kabinetu sedí politici, kteří podporují Macronovu soupeřku v druhém kole prezidentských voleb Marine Le Penovou. V Římě také vyvolalo nevoli prohlášení francouzské ministryně Laurence Booneové, že Paříž dohlédne na respektování práv v Itálii po nástupu nové vlády.

Meloniová a Macron se setkali dnes večer v jednom římském hotelu. Macron byl vůbec prvním zahraničním politikem, se kterým Meloniová ve funkci předsedkyně vlády jednala.

"Uspět společně, s dialogem a ambicí, to je povinností vůči naší mládeži a našemu lidu," napsal po setkání Macron. Podle něj je zapotřebí pokračovat v započaté práci.

Spolupracovat s Paříží na velkých výzvách současné doby chce také Meloniová. Podle prohlášení italské vlády během hodinové neformální schůzky oba politici probrali hlavní domácí i zahraniční otázky, například ceny energií, podporu Ukrajině, vývoj hospodářství či migraci.

K užší spolupráci se Itálie a Francie zavázali v nové bilaterální dohodě, která byla podepsána v Římě loni v listopadu. Při hlasování v parlamentu byla Meloniové strana Bratři Itálie jedna z mála, která ratifikaci nepodpořila. Podle argumentů, které tehdy použili představitelé postfašistické strany, smlouva stvrzovala "poddanský vztah vůči Francii".

Vlády v Paříži a Římě mají jinou politickou orientaci. Součástí italské vládní koalice je Liga Mattea Salviniho, která podporuje Le Penovou. V Římě pak vzbudila velkou nevoli prohlášení francouzské ministryně pro evropské záležitosti Booneové, podle které Paříž dohlédne na dodržování práv v Itálii.

Macron se dnes v Římě zúčastnil konference o míru, kterou organizovala katolická komunita Sant´Egidio. Podle něj je mír v konfliktu na Ukrajině možný. Jednat se o něm ale bude, až to budou chtít Ukrajinci, a za podmínek, které si Ukrajina stanoví, uvedl. Mír se podle něj nesmí stát zajatcem ruské moci. "Mluvit o míru a vyzývat k míru může vypadat nesnesitelně pro ty, kteří bojují za svou svobodu," dodal Macron, kterého v pondělí čeká setkání s papežem Františkem.

Témata:  Emmanuel Macron Giorgia Meloniová

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.