reklama

X, dříve známý jako Twitter, začne novým uživatelům účtovat 1 dolar ročně za přístup ke klíčovým funkcím sítě včetně možnosti tweetovat a retweetovat příspěvky. Aktuálně probíhá test na Novém Zélandu a na Filipínách, poté se ale může rozšířit do celého světa.

"Od 17. října 2023 jsme začali testovat ‚Not A Bot‘, novou metodu předplatného pro nové uživatele ve dvou zemích," uvedla podle serveru Guardian společnost. "Tento nový test byl vyvinut, aby posílil naše již tak významné úsilí o snížení spamu, manipulace s naší platformou a aktivity botů," dodala.

Nové účty vytvořené na Novém Zélandu a na Filipínách tak budou muset nejprve ověřit své telefonní číslo a poté zaplatit roční poplatek ve výši 1 dolaru, aby bylo možné přidávat příspěvky, lajkovat, odpovídat, přeposílat či citovat příspěvky.

"Noví uživatelé, kteří se odhlásí z odběru, budou moci provádět pouze akce pouze pro čtení, jako je: číst příspěvky, sledovat videa a sledovat účty," uvedl X. Uživatelé, kteří se zaregistrují, také musí souhlasit s opakovanou platbou za předplatné.

Cena pro český trh zatím stanovena nebyla, ve stávajícím kurzu by se ale jednalo o částku zhruba 23 korun ročně, pokud bude poplatek zaveden celosvětově. Musk ale už dříve navrhl, aby všichni uživatelé X platili za přístup k sociální síti. V rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem miliardář řekl, že platební systém je jediným způsobem, jak čelit botům.

"Přejdeme na malou měsíční platbu za používání systému," řekl šéf Tesly a SpaceX podle BBC. Od loňského převzetí Twitteru se také snažil motivovat uživatele, aby platili za vylepšenou službu, která se nyní nazývá X Premium. Předplatitelům bylo poskytnuto více funkcí, jako jsou delší příspěvky a zvýšená viditelnost na síti.

Musk se také dlouhodobě potýká se slabou finanční stabilitou společnosti, trvá ale na tom, že to, proč by mohl přimět lidi, aby za službu platili, je čistě kvůli boji s roboty. Není zatím jasné, jestli se poplatek dotkne i uživatelů, kteří na síti již profil mají.

Stejně tak není zatím známo, zda se Češi a další evropské státy vůbec zpoplatnění dočkají. Musk podle serveru Business Insider zvažuje, že síť v EU zakáže úplně. Podle zdroje serveru je stále více frustrovaný z toho, že musí dodržovat zákon o digitálních službách, a proto přemýšlí nad zablokování přístupu uživatelů v Evropské unii podobným způsobem, jakým Meta v současnosti blokuje lidem v Evropě používání své nové aplikace Threads.

Evropská unie v srpnu přijala zákon o digitálních službách (DSA), který mimo jiné stanoví pravidla pro zabránění šíření škodlivého obsahu, zákaz nebo omezení určitých praktik cílení na uživatele a sdílení některých interních dat s regulačními orgány a přidruženými výzkumníky.

Nejde přitom o úplně novou myšlenku. Musk chtěl síť X nabízet pouze Američanům už v době, kdy se stal majitelem Twitteru. Evropský trh je na síti malý a netvoří ani 10 procent uživatelů stě.