Šlo o odvolací proces, soud první instance nyní 50letému muži vyměřil pokutu ve výši 3150 eur. Kolínský zemský soud přihlédl v úterý k tomu, že se k činu přiznal. V roce 2016 se Gerhardovi Richterovi u něho doma neúspěšně pokoušel prodat složku s uměleckými díly. Cestou pryč se zastavil u převrácené popelnice na starý papír. Když ji postavil, všiml si nepovedených návrhů z Richterova ateliéru.

"Nebyl jsem si vědom, že bych dělal něco špatného," řekl tento nezaměstnaný muž z Mnichova, který si dvacet skic odnesl. "Kdybych si je nevzal já, udělal by to někdo jiný," obhajoval se.

Richter později potvrdil, že šlo o obrazy, které se mu nepovedly, a vyhodil je proto do popelnice na papír a nachystal ji pro popeláře k odvozu. Podle soudu šlo ale o majetek výtvarníka, protože papírový odpad vysypaný z popelnice ležel stále na jeho pozemku. Skici ležely hned u popelnice a dalo se tak jednoznačně určit, že patří Richterovi. Proto byl muž, který je odnesl, odsouzen za krádež. Nepovedená díla se snažil kvůli existenčním problémům prodat. Kontaktoval jistou aukční síň a předběžně se domluvil s drážďanským archivem Gerharda Richtera, který může potvrdit autenticitu takových prací. To se ale však už nestalo, protože zakročila policie.

Sedmaosmdesátiletý Richter patří k nejvýše ceněným umělcům. V roce 2015 se jeho Abstraktní obraz prodal za 46,3 milionu dolarů.

reklama