reklama

Muž byl při policejním zátahu postřelen, později svým zraněním podlehl. Motiv útoku je zatím nejasný, ministr vnitra Gérald Darmanin však uvedl, že podezřelý byl v hledáčku policie kvůli své příklonnosti k radikálnímu islámu a že rovněž trpěl psychickými problémy.

Darmanin řekl, že napadená žena navzdory vážným zraněním přežije. Poznamenal rovněž, že podezřelý byl Francouz narozený ve Francii, byl starý asi 40 let a nedávno vyšel z vězení. Agentura AFP s odkazem na své zdroje napsala, že byl odsouzen v roce 2015 za krádež a únos. Po propuštění z vězení byl v péči úřadů, protože mu byla diagnostikována schizofrenie.

Personál věznice ho také pro jeho přísné respektování pravidel islámu a slovní provokace související s jeho náboženstvím evidoval jako radikalizovaného, uvádí BFM TV. Muž měl "hybridní profil, radikalizovaný a velmi těžce psychicky nemocný", doplňuje AFP.

Útočníkovi se podařilo policistce vzít služební zbraň; z místa činu si ji odnesl, aniž by ji ihned použil. K útěku nejprve použil auto, to však později policisté nedaleko našli havarované. Policie předpokládá, že dále pokračoval pěšky. Do pátrání po podezřelém se zapojilo asi 250 policistů, včetně příslušníků specializované jednotky z Nantes, a také vrtulník. Při zadržení muž začal znovu útočit na policisty odcizenou policejní zbraní, dva strážníky lehce zranil. Policie střelbu opětovala a podezřelý na místě zemřel.

Darmanin prohlásil, že vyšetřování incidentu v tuto chvíli nevede úřad francouzského protiteroristického prokurátora. Dodal přitom, že sám nemá pravomoc označit čin za teroristický.

Boj proti vnitřnímu terorismu bude podle agentury Reuters zřejmě jedním z hlavních témat nadcházející kampaně před prezidentskými volbami plánovanými na příští rok. Krajně pravicová politička Marine Le Penová, která bude jednou z nejsilnějších vyzyvatelek současné hlavy státu Emmanuela Macrona, označuje současného prezidenta za slabého v otázkách bezpečnosti a tvrdí, že policie potřebuje více ochrany.

"Odmítám přijmout to, že se útoky na policisty stanou součástí našich každodenních životů," napsala na twitter. "Musíme konečně bojovat proti tomuto barbarství a nikdy, absolutně nikdy mu nepřivyknout," dodala.

"Moje první myšlenky směřují k městské policistce, která byla vážně zraněna: Má veškerou mou podporu a celá vláda jí vyjadřuje svou solidaritu," napsal francouzský premiér Jean Castex.

Ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti vyzval všechny soudce, aby při rozhodování o útočnících na policisty byli přísní. V poslední době došlo ve Francii k několika závažným napadením policistů. Po útoku na komisařství v Rambouillet poblíž Paříže zemřela policejní úřednice rukou islámského radikála. Rozruch vyvolala také smrt policisty v Avignonu, který zasahoval proti dealerům drog.

reklama