Jamesovi veřejní obhájci se rozhodnutí soudu nebránili a požádali o posouzení psychického stavu podezřelého. Zároveň v kauze varovali před unáhlenými závěry.

"Obžalovaný hrozivým způsobem zahájil palbu na pasažéry v nacpaném voze metra, přerušil jejich ranní cestu do práce způsobem, který město nezažilo více než dvacet let," řekla prokurátorka Sara Winiková. "Útok obžalovaného byl předem promyšlený, pečlivě naplánovaný a vyděsil oběti i celé město," dodala.

James podle obžaloby odpálil při úterní ranní špičce ve voze metra dýmovnici a následně začal střílet do lidí. Deset jich postřelil a dalších asi 20 cestujících utrpělo jiná zranění, nikdo však není ohrožen na životě. Podle vyšetřovatelů vystřelil podezřelý asi 33krát, jednal promyšleně a disponoval prostředky k tomu, aby spáchal i další útoky.

Policie našla na místě činu Jamesovu kreditní kartu, jeho mobil a klíč k dodávce, kterou měl pronajatou. Vyšetřovatelé rovněž našli na místě zbraň, s níž byl útok zjevně proveden a kterou si podle dostupných záznamů James pořídil v roce 2011 ve státu Ohio.

Podezřelý unikal policii asi 30 hodin, nakonec se jej podařilo dopadnout bez většího incidentu. Policie oznámila, že k jeho nalezení pomohl tip od veřejnosti, některá americká média přišla se zprávou, že se James nahlásil policii sám.

Jamesova obhájkyně Mia Eisnerová-Grynbergová dnes varovala, že předběžná zjištění jsou v podobných případech často velmi nepřesná, a řekla, že podezřelý na sebe upozornil úřady sám jakmile si uvědomil, že po něm pátrá policie.

Motiv činu zůstává nadále nejasný, policie ve středu uvedla, že nepřišla na jakékoliv Jamesovy vazby na mezinárodní či vnitřní teroristické organizace. Podezřelý nicméně v poslední době zveřejňoval hněvivá videa na serveru YouTube, v nichž mimo jiné nadával na starostu Erica Adamse, zacházení s bezdomovci v metru a na rozšíření ozbrojeného násilí.

Podezřelý čelí obvinění z útoku na veřejnou dopravu, což je federální teroristický zločin, za který hrozí až doživotí.