reklama

Tělo čtyřicetiletého Roberta Carda leželo v lese poblíž Lisbonu, asi 12 kilometrů od města Lewiston, kde ve středu v noci podle policie zastřelil 18 lidí a 13 zranil. Zemřel na střelné zranění, které si zřejmě způsobil sám, uvedla na základě informací několika zdrojů televize CNN.

„Je mrtvý,“ řekla na tiskové konferenci guvernérka státu Maine Janet Millsová. „Stejně jako mnoho dalších lidí si dnes večer můžu oddechnout, protože vím, že Robert Card už nikoho neohrožuje,“ podotkla v pátek pozdě večer místního času.

Střelec po hrůzném činu utekl. Jako člen aktivních armádních záloh měl výcvik v přežití v divoké přírodě a uměl dobře střílet. Také se vyznal v okolních lesích. Do pátrací akce se zapojily stovky policistů včetně potápěčů i agenti FBI. Rovněž pobřežní stráž, neboť existovalo podezření, že prchl na své lodi. V širokém okolí vyhlásila policie zákaz vycházení, týkal se desetitisíců lidí, uvedla agentura Reuters.

Tělo údajného vraha našli nakonec nedaleko zaparkovaného SUV, jímž zřejmě z místa činu odjel, a které policisté vypátrali nedlouho po útěku. Objevili i dopis na rozloučenou pro syna. O motivu střelby v něm podle AP nebylo ani slovo.

Čtyřicetiletý armádní záložník je podezřelý z toho, že v bowlingové herně a restauraci ve městě se 38 tisíci obyvateli zastřelil 18 lidí a dalších 13 zranil. Policie, podle níž Card trpěl psychickými problémy, už dříve zveřejnila fotku z místa činu, na níž držel poloautomatickou zbraň.

Od začátku letošního roku bylo ve Spojených státech zaznamenáno 567 případů masové střelby.