Podezřelý se dnes prostřednictvím vizuálního spojení z vazební věznice poprvé objevil u soudu, který rozhodl o jeho ponechání ve vazbě. Podle policie podezřelý vážně uvažoval o spáchání ještě jednoho atentátu.

Rinehart uvedl, že se jedná teprve o první obvinění, po kterých budou následovat desítky dalších. "Pokud bude podezřelý z vražd usvědčen, čeká ho doživotní trest vězení bez možnosti podmíněného propuštění," řekl prokurátor.

Soud dnes vyhověl návrhu prokuratury, takže 21letý Robert E. Crimo III.zůstává ve vazbě bez možnosti kauce. Státní zástupce Rinehart dnes podle AP řekl, že obviněný se policii ke střelbě do davu přiznal. Policisté našli zbytky vystřelených nábojů a tři zásobníky na střeše, odkud pachatel střílel, uvedl zástupce prokurátora Ben Dillon.

Podle agentury Reuters se Crimo, který na sobě měl černé oblečení, na slyšení před soudcem Theodorem Potkonjakem objevil prostřednictvím videospojení z vězení.

Policie dnes oznámila, že podezřelý "vážně zamýšlel" spáchat druhý atentát v Madisonu ve státě Wisconsin. Christopher Covelli z policie v Highland Parku podle agentury AFP řekl, že Crimo se podle vlastní výpovědi po střelbě vydal do Madisonu, kde "viděl další oslavy" a "vážně zvažoval, že použije zbraň, kterou měl ve svém vozidle, ke spáchání dalšího útoku".

Při pondělní střelbě v Highland Parku zahynulo sedm lidí a dalších zhruba 30 utrpělo zranění. Robert E. Crimo III. podle prvních zpráv úřadů vypálil ze střechy jedné z budov do davu více než 70 ran. Několik hodin po útoku unikal, později ale policisté obklíčili jeho dům.a zadrželi ho. Podle policie střelec útok plánoval několik týdnů a legálně si koupil pět zbraní, včetně vysoce výkonné pušky, kterou nakonec použil. Jeho motiv zatím není jasný.

Policie se o útočníka zajímala dvakrát již v minulosti. Nejprve v dubnu 2019, kdy se pokusil spáchat sebevraždu. Policisté tehdy mluvili s ním i s jeho rodiči, žádné kroky ale nepodnikli a Crimo se dostal do péče odborníků na duševní zdraví, uvedl mluvčí šerifa v Lake County Covelli. Podruhé jeden ze členů rodiny v září stejného roku policii ohlásil, že Crimo má sbírku nožů a údajně říkal, že "všechny zabije". "Policie tehdy z domu odvezla 16 nožů, dýku a meč," dodal Covelli s tím, že opět nebyl žádný důvod, proč mladíka zadržet.

Crimův obhájce Thomas Durkin, kterého agentura AP označuje za předního právníka se sídlem v Chicagu, uvedl, že se jeho klient hodlá proti všem obviněním odvolat.

Crimo střílel do davu poloautomatickou puškou typu AR-15 a podobná zbraň se našla v autě jeho matky, v němž ujížděl a byl zatčen.

Podle tiskových agentur úřady dosud nebyly schopné vysvětlit, jak si mohl Crimo opatřit legálně zbraně, když v Illinois platí relativně přísný zbrojní zákon a když měl za sebou dva závažné bezpečnostní incidenty, a to v dubnu a listopadu 2019. O zbrojní licenci požádal v prosinci téhož roku, kdy mu bylo devatenáct let; jeho žádost podpořil otec, jelikož samostatně lze o zbraň v Illinois požádat v 21 letech.

Covelli řekl, v případě druhého incidentu, při němž byly nalezeny nože, nebyl nikdo zatčen, protože k tomu policie neměla náležitý důvod. "Nikdo z možných obětí nepodal stížnost," řekl Covelli.

Státní policie oznámila, že nože byly ještě téhož dne vráceny otci, který prohlásil, že jsou jeho a že byly uloženy v synově skříni kvůli bezpečnosti. Státní policie ale přiznala, že od místních úřadů dostala informaci, v níž byl Crimo označen za zjevný zdroj nebezpečí.

V té době však státní policie věc uzavřela s tím, že Crimo nebyl majitel zbraně ani o ni nežádal. Žádný z incidentů ukazujících na Crimovu násilnickou povahu nevyvstal při čtyřnásobné kontrole před nákupem zbraní.

Podle zákonů platných v Illinois může být prodej zbraně odmítnut lidem usvědčeným z těžkého zločinu, závislosti na drogách, mentálně nemocným a lidem schopným uškodit sobě nebo jiným. Psychická nezpůsobilost ale musí být potvrzená soudem nebo jinou právní autoritou. Nejzávažnějším činem v Crimově "rejstříku" bylo nedovolené držení tabáku z roku 2016.

reklama