Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Bulovce v případu záměny pacientek pochybili dva lidé

Nemocnice Na Bulovce
Nemocnice Na Bulovce
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem.

Případ vyšetřuje také policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle médií jsou obě ženy původem z Asie, ale trvale žijí v Česku. Nemocniční personál zaměnil jednu pacientku, která přišla na běžnou těhotenskou kontrolu, s jinou, která měla absolvovat tzv. kyretáž, což je zákrok prováděný při léčbě nemocné dělohy, kterým lze i ukončit těhotenství.

"Pokud někdo tu ženu omylem identifikuje chybně, a stát se to může, tak ten druhý člověk má aparát včetně písemných protokolů, kde postupuje tak, aby byl schopen tu chybu rozklíčovat. Pokud ten proces neudělá správně, pochybí, tak tu chybu neidentifikuje. A to je přesně to, co se stalo," uvedl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka Michal Zikán.

Pacientka podle něj podepsala česky psaný dokument, který se však týkal druhé ženy. Zmínil také, že byla s předstihem i za přítomnosti tlumočníka poučena o plánovaném zákroku. Na samotný výkon už tlumočník běžně nedochází. "Mělo by být na té ženě samotné, aby posoudila, do jaké míry se cítí bezpečně v té komunikaci," dodal Zikán.

Přednosta vysvětlil, že personál nemohl z chování pacientky usoudit, že jde o někoho jiného. Podle něj je celý proces nadále předmětem analýzy. Ředitel Bulovky Kvaček zdůraznil, že nemocnice má externě akreditované procesy, jejichž prostřednictvím by podobné chyby měly být odhaleny.

Z pěti zaměstnanců momentálně zůstává mimo službu už jen jeden. "Budou proti němu učiněny právní kroky, není vyloučeno, že jedním z nich bude i výpověď," sdělil Kvaček.

Témata:  nemocnice na bulovce nemocnice

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy