Stalo se tak přitom jen jeden den poté, co ruský prezident Vladimir Putin slavnostně prohlásil doněcký region společně s několika dalšími ukrajinskými územími, kde si Moskva vynutila hlasování o připojení k Ruské federaci, za součást Ruska.

"Rusko zorganizovalo na Donbasu frašku, kterou chtělo vydávat za referendum. O něco se tam snažili, objížděli domy se samopaly, nosili sem a tam kousky papíru. A teď tam je ukrajinská vlajka," shrnul Zelenskyj.

"Během týdne se objevilo na Donbasu vícero ukrajinských vlajek. A za týden jich bude ještě víc," zdůraznil Zelenskyj.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová dnes potvrdila, že ukrajinští vojáci vstoupili do Lymanu, který Rusko dosud využívalo jako zásobovací a dopravní uzel pro operace na severu Doněcké oblasti. Maljarová zároveň vyzvala Ukrajince, aby o postupu bojů zatím nepsali na sociálních sítích a počkali na oficiální oznámení generálního štábu ukrajinské armády.

V září dokázaly ukrajinské síly během rychlé protiofenzivy vytlačit ruské vojáky z většiny Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a osvobodit tisíce kilometrů čtverečních Ruskem obsazeného území. Ztráta Lymanu podle agentury Reuters znamená výrazný problém pro Kreml a jeho plány ovládnout region Donbasu, který tvoří Doněcká a Luhanská oblast.