reklama

Rekreaci na Slovensku nebo v zahraničí si loni dopřálo jen 43 procent obyvatel starších 15 let. V roce předchozím, tedy ještě před pandemií, to byly tři čtvrtiny populace.

Obavy z cestování do ciziny podle statistiků vedly k tomu, že pobyt na Slovensku s noclehem alespoň na jednu noc loni zvolilo více Slováků než v roce 2019. Jeden nebo více pobytů ve vlasti absolvovalo téměř 1,5 milionu obyvatel zmíněné věkové kategorie, meziročně to představuje nárůst o 4,7 procenta. Propad naopak zaznamenaly cesty na dovolenou do zahraničí.

Tři ze čtyř Slováků, kteří vyrazili na dovolenou, zvolili pobyt pouze ve vlasti. Před pandemií se tento podíl pohyboval mezi 40 až 50 procenty.

Hlavním důvodem, kvůli kterému Slováci loni necestovali na dovolenou, byla obava o bezpečnost, včetně obav spojených s covidem-19. V minulosti své rozhodnutí necestovat na rekreaci zdůvodňovali například finančními či zdravotními okolnostmi.

V současnosti Slovensko při vstupu do země vyžaduje až na výjimky karanténu od lidí, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Ubytovací zařízení v regionech s horší epidemickou situací musejí od hostů vyžadovat potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo test na koronavirus, pokud se nerozhodnou ubytovat pouze plně očkované klienty.

reklama