Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na internetu kolují podivné tweety. Šířil je i Trump, schytal za to kritiku

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Americký prezident Donald Trump na konci tohoto týdne sdílel na svém twitteru dva příspěvky obsahující údajné jméno oznamovatele, jehož stížnost rozpoutala proces ústavní žaloby na hlavu státu. Podle BC za to šéf Bílého domu sklízí kritiku, protože ochrana takovýchto stěžovatelů je v USA garantována zákonem. Agentura AP navíc uvedla, že jeden ze sdílených příspěvků pochází z profilu, který se jeví jako automatizovaný "bot".

Anonymní "whistleblower" byl z počátku ústředním článkem snahy demokratických kongresmanů sesadit Trumpa, neboť tato osoba jako první nahlásila klíčový červencový telefonát, v němž americký prezident apeloval na ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského s vyšetřováním týkajícím se Trumpova politického rivala Joea Bidena.

Obavy whistleblowera podpořil zveřejněný zápis o telefonátu a následně i výpovědi amerických diplomatů v Kongresu. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů na základě těchto zjištění obžalovala Trumpa mimo jiné ze zneužití funkce.

Totožnost oznamovatele zároveň po celou dobu zůstává nepotvrzená, což se nelíbí republikánským politikům včetně prezidenta i řadě Trumpových stoupenců. V USA ovšem platí zákony na ochranu takovýchto stěžovatelů před nekorektním postupem ze strany úřadů, což zahrnuje i utajení jejich identity.

Údajné jméno whistleblowera nicméně již delší dobu koluje v konzervativních kruzích na internetu a nyní se do jeho šíření poprvé aktivně zapojil i Trump. Nejdříve ve čtvrtek večer sdílel tweet svého volebního štábu, jehož součástí byl odkaz na článek z webu Washington Examiner, který měl ono jméno v titulku. O den později Trump propagoval příspěvek z profilu @surfermom77, který oznamovatele jmenuje a obviňuje jej z křivé přísahy.

Druhý tweet v sobotu z prezidentova účtu zmizel, není ovšem jasné, zda byl smazán, nebo pouze nebyl viditelný části uživatelů kvůli technickému problému Twitteru. Agentura AP uvedla, že profil @surfermom77 má některé typické znaky automatizovaného účtu, jako je používání volně dostupných obrázků pro profilovou fotografii či abnormálně vysoká aktivita.

Trumpovo počínání kritizoval například právník Stephen Kohn, který se specializuje na ochranu whistleblowerů. "Paradoxní je, že prezidentovou povinností je toho člověka chránit. Je neuvěřitelné, že jednak tu povinnost neplní, ale ještě ji poruší," uvedl. Michael German, který v minulosti jakožto agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) vznesl obvinění vůči svému zaměstnavateli, označil jakékoli ohrožení whistleblowera ze strany hlavy státu za "naprosto nevhodné".

Twitter na rozdíl od Facebooku nezakázal síření údajného jména oznamovatele, neboť tuto informaci nepovažuje za "soukromou". Sociální síť uvedla, že tweet, který prezident USA sdílel v pátek, neporušuje její pravidla.

Témata:  Donald Trump prezident USA X (dříve Twitter) impeachment whistleblowing USA

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy