Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na letištích v SAE hledají lidi nakažené koronavirem speciálně vycvičení psi

Pes, ilustrační fotografie
Pes, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Spojené arabské emiráty mají na letištích 38 psů schopných identifikovat člověka nakaženého koronavirem s přesností 98,2 procenta. Policisté na detekci viru vycvičili německé ovčáky, labradory, kokršpaněly a border kolie.

Při výcviku se používaly vzorky potu lidí, u nichž se infekce potvrdila. Pot se vsákl do tamponů držených několik minut v podpaždí nakažených, uvádí agentura Reuters.

"Velmi malé množství se pak dalo do lahvičky - pak jsme vzorek vyndali a nechali ho psa očichat. Když dal znamení, dostal odměnu," řekl poručík dubajské policie Násil Falasí, který výcvik psů vedl.

V hlavní výcvikové hale psovodi se psy chodili kolem řady kovových krabic. Pouze v jedné z nich byl pozitivní vzorek. Psi očichávali všechny vzorky a nález oznámili do několika vteřin tím, že si u pozitivního vzorku sedli.

Svěřenkyní policistky Fátimy Džasmíové je neposedná černobílá border kolie, která pozitivní vzorek označuje vždy s naprostou přesností. "Byl to dost náročný výcvik, museli jsme se naučit nové dovednosti podle mezinárodních měřítek a pak vycvičit psy," řekla Džasmíová.

Východiskem pro výcvik byla vědecká studie, která ukázala, že psi dokážou zachytit koronavirus čichem. Výzkum se prováděl v Dubaji a jeho výsledek byl publikován v červnu v časopise Communications Biology, který patří k britskému vědeckému časopisu Nature. Uvádělo se v něm, že psi jsou v rozpoznávání koronaviru úspěšní na 98,2 procenta. Do studie se zapojilo 3290 lidí, kteří byli otestováni testy PCR a jejichž potní vzorky očichávali psi. Podobný výcvik psů se prováděl také ve Finsku, USA a Francii.

Falasí řekl, že psi na letištích v SAE denně udělají 30 až 40 testů. První pes, jehož Falasí vycvičil, byl černohnědý belgický ovčák Bolt. "Chodí do služby často. Udělal už možná více než 1000 testů," říká o něm Falasí pyšně.

V SAE se takto speciálně vycvičení psi používají hlavně na letištích, ale mohou pracovat kdekoli. V Dubaji dostávají z celého světa žádosti, aby se o znalosti ohledně výcviku podělili, řekl major Saláh Chalífa Mazrúí.

K detekci nákazy koronavirem se psi používají i jinde ve světě. Dva například nasadili na mezinárodním letišti v Miami. V Alsasku používají psa k vyhledávání nakažených v domově důchodců, dobré výsledky se psy mají i v Bangkoku nebo Adelaide.

Dubajská policie má i psy schopné vyčichat drogy a výbušniny, které chce Dubaj použít v době Expa 2020, jehož brány se veřejnosti otevřou v říjnu.

Témata:  psi Spojené arabské emiráty COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy