Letoun s Karlem a jeho chotí Camillou odpoledne přistál na vojenském letišti Northolt asi 20 kilometrů severozápadně od britské metropole. Královský pár nastoupil do oficiálního královského automobilu a zamířil do Buckinghamského paláce, který je hlavním sídlem britských králů. Dosud žil následník trůnu, ještě jako princ Charles, s chotí v rezidenci Clarence House, která je od Buckinghamského paláce vzdálená jen několik set metrů.

Při příjezdu k Buckinghamskému král vystoupil z vozu a potřásl si rukou s desítkami lidí, přijal jejich vyjádření soustrasti, a prohlédl si množství květin, které Britové k paláci položili na počest zesnulé panovnice. Davy shromážděné před palácem Karla III. hlasitě zdravily a někteří lidé zpívali hymnu Bože ochraňuj krále, uvedla agentura Reuters. Lidé se před Buckinghamským palácem začali scházet už ve čtvrtek odpoledne, ještě před oficiálním oznámením o skonu panovnice.

"Když jsme dnes odpoledne přijeli, bylo to velice dojemné, všichni ti lidé, kteří přišli vyjádřit soustrast... a ty květiny," řekl král premiérce Trussové, která odpoledne dorazila na audienci u nového panovníka. Šéfka vlády, která měla na sobě smuteční černé šaty, pobyla v paláci asi půl hodiny. Kamery zachytily i velmi osobní okamžik, když král premiérce přiznal, že úmrtí královny "bylo chvílí, které se vždy obával". "Vím, že spousta lidí to měla podobně," řekl.

Premiérka po audienci odjela do katedrály svatého Pavla, kde tamní děkan Andrew Tremlett odsloužil smuteční mši. Trussová vystoupila se čtením z Bible a vybrala pasáž z novozákonního Listu Římanům. V katedrále také poprvé oficiálně zazněla nová podoba hymny, v níž slova "Bože ochraňuj královnu" nahradilo znění "Bože ochraňuj krále". Naposledy se takto zpívala v roce 1952, kdy zemřel král Jiří VI.

Alžběta II. zemřela ve čtvrtek ve svém venkovském sídle Balmoral ve věku 96 let, po více než 70 letech na trůně.