Podle agentury AP se na něj ve washingtonské "národní katedrále" vzpomínalo jako na zásadového a pokorného člověka, jehož kariéra může být příkladem pro budoucí generace.

S Powellem se přišli rozloučit vládní a vojenští činitelé z obou stran politického spektra. Kromě Bidena mezi nimi byli i dva bývalí prezidenti USA Barack Obama a George Bush mladší, dále například nejvýše postavený americký generál Mark Milley nebo někdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, Hillary Clintonová a Condoleezza Riceová.

"Příklad Colina Powella nás nevybízí k tomu, abychom napodobovali jeho úspěchy, které jsou příliš impozantní pro běžné smrtelníky," řekl syn zesnulého Michael při obřadu v Katedrále svatého Petra a Pavla na severozápadě Washingtonu. "Jde o to napodobit jeho povahu a jeho příklad coby lidské bytosti. O to můžeme usilovat," pokračoval.

Powell bývá v médiích označován jako voják-diplomat. V armádě strávil 35 let a nakonec se dostal do jejího úplného čela, když se v roce 1989 stal šéfem sboru náčelníků štábů. Ministrem zahraničí byl v letech 2001 až 2005 při prvním funkčním období prezidenta Bushe mladšího, kdy Spojené státy spustily vojenské operace v Afghánistánu a v Iráku.

Syn jamajských rodičů umřel v důsledku komplikací spojených s nemocí covid-19. Byl proti ní plně naočkovaný, ovšem jeho rodina uvedla, že se léčil s rakovinou krve a měl proto oslabenou imunitu.