reklama

"Protokol úřadu vlády bude kontaktovat rodinu a nabídne ji nějaké možnosti, například čestnou stráž, kondolenční knihu, vyvěšení černé vlajky a podobně," řekla Zemanová. Konečná podoba posledního rozloučení se zesnulým je podle ní v rukou pozůstalých.

Milan Lasica byl čtyři desetiletí ženatý s herečkou a později diplomatkou Magdou Vášáryovou, s níž měl dvě dcery Hanu a Žofii.

Lasica zemřel v neděli ve věku 81 let, zkolaboval při vystoupení s orchestrem v bratislavském divadle Štúdio L+S, které zakládal. Lasicův význam ale svět divadla a filmu přesahoval, jak svědčila i vyjádření nejvyšších státních představitelů a nekrology tisku. V pondělí se na sociálních sítích objevila petice za uspořádání státního pohřbu Lasicovi.

Server Aktuality.sk připomněl, že v éře samostatného Slovenska byla rozlučka se všemi poctami dopřána zatím jen prvnímu prezidentovi Michalu Kováčovi. Doplnil také, že v Česku před dvěma lety se státními poctami pochovali zpěváka Karla Gotta, nešlo však o klasický státní pohřeb.

Otázku státního pohřbu známého slovenského divadelníka měl podle portálu na koaliční radě otevřít premiér Eduard Heger. "Součástí státního pohřbu je kromě jiného vyhlášení státního smutku, vlajky na půl žerdi či pozvání nejvyšších ústavních činitelů jiných zemí," napsaly Aktuality.sk.

reklama