Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Slovensku podle průzkumu stoupá podíl lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě

Slovensko, ilustrační foto
Slovensko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na Slovensku v době vysoké inflace stoupá podíl obyvatel, kteří žijí od výplaty k výplatě. Naopak ubývá lidí, kteří část svých příjmů dokáží ušetřit. Stále více Slováků soudí, že hospodářská situace v zemi se zhoršuje. Vyplývá to z výsledků červencového průzkumu slovenského statistického úřadu.

Dvě pětiny Slováků, tedy nejvíce obyvatel za poslední rok, uvedly, že žijí od výplaty k výplatě. Na podobnou hodnotu (42 procent) naopak ubylo obyvatel, kteří dokážou ze svých příjmů spořit. Zároveň už tři pětiny dotazovaných neočekávají tvorbu úspor do budoucna.

Více než dvě pětiny ze 1200 respondentů starších 16 let, jejichž výběr odpovídal složení populace, zastávaly názor, že sníží výdaje na větší nákupy, jako například na elektroniku, spotřebiče nebo nábytek. Před rokem to plánovala jen třetina obyvatel.

Meziroční míra inflace na Slovensku v červenci vystoupila na 13,6 procenta. Spotřebitelské ceny v zemi tak rostly nejrychleji za posledních více než 22 let, inflace zrychluje nepřetržitě od loňského února. Podle zmíněného průzkumu už většina obyvatel Slovenska soudí, že spotřebitelské ceny v zemi se za poslední rok zvýšily výrazně. Téměř devět z deseti Slováků si zároveň myslí, že hospodářská situace v zemi se za poslední rok zhoršila.

Témata:  Slovensko

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy