Variantu omikron, kterou laboratoře na Slovensku odhalily v pátek, už zjistilo na svém území vícero zemí včetně Česka.

Podle ÚVZ zmíněná trojice po příjezdu na Slovensko nastoupila do domácí izolace a zareagovala na dřívější výzvu hygieniků, aby se přihlásili lidé, kteří navštívili vybrané státy.

"Zatím nebudeme přehodnocovat platná opatření, není pro to důvod. Ještě přesně nevíme, co omikron dělá," citovala slovenská média ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského, který se dnes spolu s premiérem Eduardem Hegerem zapojil jako člen očkovacího týmu do kampaně na podporu vakcinace.

Od začátku prosince platí na Slovensku nařízení, podle kterého musejí do karantény i očkovaní cestující, pokud v posledních dvou týdnech navštívili desítku zejména afrických států.

Slovensko potvrdilo variantu omikron v době, kdy v zemi kvůli nepříznivé epidemické situaci platí nouzový stav a různé restrikce. Výraznější omezení se vztahují na osoby, které nebyly očkované proti covidu-19. Počet covidových pacientů na Slovensku v pátek klesl pátým dnem v řadě a počet nových zjištěných případů koronavirové nákazy prostřednictvím laboratorních testů se ve srovnání s předchozím pátkem snížil o více než třetinu.

Úřad hlavního hygienika Slovensko i kvůli potvrzenému výskytu varianty omikron na Slovensku a v jiných evropských zemích doporučil obyvatelům, aby se co nejdříve nechali očkovat. V EU se Slovensko řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19.

Varianta omikron byla poprvé zaznamenána na jihu Afriky a v Jihoafrické republice způsobila značný nárůst počtu nakažených. Mnoho států zareagovalo zavedením různých omezení při cestování. Bratislava v listopadu oznámila zákaz civilních letů ze sedmi afrických států na Slovensko.