V červenci, během prvního měsíce letních školních prázdnin, se ve slovenských hotelech, penzionech a v jiných podobných zařízeních ubytovalo zhruba 584.500 lidí.To představovalo meziročně nárůst o 2,5 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, tedy před propuknutím epidemie nemoci covid-19, byl počet ubytovaných hostů ale o 17,9 procenta nižší.

Cestovní ruch na Slovensku podpořili zejména domácí návštěvníci. Ani ti ale nedokázali vykrýt dvoutřetinový propad počtu zahraničních hostů v porovnání s rokem 2019. Zatímco v červenci hoteliéři zaznamenali přibližně 99.500 hostů z ciziny, ve stejném měsíci před dvěma lety jich bylo přes 297.000. V minulosti ze zahraničí jezdili na Slovensko hlavně čeští turisté. Slovensko při vstupu do země až na výjimky vyžaduje karanténu od lidí, kteří nebyli plně očkováni proti covidu-19.

Za období od začátku letošního roku do konce července se na Slovensku ubytovalo 1,13 milionu lidí. Ve srovnání se stejným obdobím loňska to představuje pokles o téměř dvě pětiny.

Cestovní ruch na Slovensku patří v souvislosti s covidem-19 k nejvíce zasaženým sektorům ekonomiky. V okresech s horším vývojem epidemické situace musejí provozovatelé ubytovacích zařízeních od svých hostů vyžadovat potvrzení o očkování proti covidu-19, o prodělání nemoci nebo o absolvování testu na koronavirus, nebo se mohou rozhodnout, že ubytují pouze očkované zákazníky. Omezení platí i ve Vysokých Tatrách, kde například kabinkové lanovky mohou využívat jen očkovaní návštěvníci.