Za uplynulý den zemřelo 39 lidí, takže od začátku epidemie má více než pětimilionové Slovensko 13.205 mrtvých. Nejvíc nových případů nákazy připadá na Prešovský kraj.

Na Slovensku má dokončené očkování proti covidu něco přes 44 procent lidí, skoro 54 procent nemá ani jednu dávku vakcíny.

Více než 80 procent z 2051 hospitalizovaných není buď vůbec očkováno, nebo jsou to lidé s nedokončenou vakcinací. Server aktuality.sk napsal, že se očekává, že za 14 dní bude muset být hospitalizováno přes 3000 nemocných.

Lékařské odborové sdružení v pátek informovalo, že přes 2500 lékařů je připravených dát výpověď, pokud se nebude řešit mimořádně vážná situace ve zdravotnictví. Jde o lidi zaměstnané ve fakultních, univerzitních i okresních nemocnicích.

Odborníci navrhují řešit špatnou epidemickou situaci omezením pohybu neočkovaných lidí v nejhůře postižených okresech. Doporučují také obnovit práci z domova nebo požadovat od zaměstnanců potvrzení o očkování, prodělání nemoci či negativní test. V nejhůře postižených částech státu by se neměla konat ani prezenční výuka.

Navíc odborníci zvažují možnost zavést povinné očkování u vybraných skupin a doporučují zaměřit síly na urychlení očkování.