reklama

V pětimilionové zemi v červenci podle předběžných údajů zemřelo 4373 lidí. To bylo už jen o tři procenta více, než průměr za stejné období let 2015 až 2019, kdy Slovensko ještě nečelilo koronavirové nákaze. V červnu nadúmrtnost po revizi údajů dosáhla 6,8 procenta.

Covidu-19 podlehlo na Slovensku v červenci 83 osob, tedy dva a půl násobně více lidí než v červnu a čtyřnásobně více ve srovnání se stejným obdobím loňska. V žebříčku nejčastějších příčin úmrtí se toto onemocnění posunulo na osmé z předchozího desátého místa. V červenci laboratoře oproti předchozímu měsíci zaznamenaly nárůst odhalených případů nákazy koronavirem.

"Navzdory tomu, že se zvýšil počet zemřelých na infekci covid-19 a výrazně přibylo obětí i na choroby dýchací soustavy, klesla celková nadúmrtnost meziměsíčně o polovinu. Její růst přibrzdil zejména nižší počet osob umírajících na vnější příčiny, na nádory a přibližně stejný počet obětí jako pětiletý průměr před pandemií na nejčastější příčinu úmrtí - choroby oběhového systému," uvedla ředitelka odboru statistiky obyvatelstva statistického úřadu Zuzana Podmanická.

V srpnu začal na Slovensku klesat počet laboratorně potvrzených případů koronavirové infekce, oproti závěru července v nemocnicích ubylo pacientů s covidem-19.