reklama

V lednu na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, zemřelo podle předběžných údajů 8650 lidí. To je o 68 procent, tedy o 3504 úmrtí více než v průměru za leden v letech 2016 až 2020. Tempo meziročního přírůstku zesnulých, které se začalo výrazně zvyšovat loni na podzim, tak dosáhlo nového maxima od propuknutí epidemie covidu-19.

V prvním letošním měsíci zemřelo na Slovensku nejen více nejstarších seniorů, kteří jsou nejvíce ohroženou skupinou onemocněním covid-19, o více než třetinu stoupl počet zesnulých ve věku do 64 let.

Podle slovenského národního centra zdravotnických informací v lednu zemřelo na covid-19 v zemi 2461 lidí, v únoru to bylo již přes 2500 obyvatel.

Nepříznivá epidemická situace v souvislosti s koronavirovou nákazou na Slovensku se výrazněji nezlepšila ani v březnu, byť počet hospitalizovaných s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění v předchozích čtyřech dnech mírně klesal. Ve slovenských nemocnicích s péčí o covidové pacienty již pomáhá skupina lékařů a zdravotních sester z Rumunska, podobnou pomoc Bratislavě ohlásilo Dánsko a Belgie. Kromě toho bylo několik pacientů převezeno do Německa a Polska.

Loni na Slovensku poprvé od roku 2003 zemřelo více lidí, než se narodilo. Počet úmrtí, který byl nejvyšší od druhé světové války, ovlivnila podle dostupných údajů epidemie covidu-19.

reklama