V březnu na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, zemřelo podle předběžných údajů 7232 osob. To bylo o 48 procent úmrtí více oproti březnovému průměru za předchozích pět let, ale zároveň nejméně od konce loňského roku. Druhá vlna epidemie nemoci covid-19 podle statistiků ovlivňovala statistiky zesnulých šestý měsíc po sobě.

Počty úmrtí na Slovensku od propuknutí koronavirové infekce dosáhly svého vrcholu letos v lednu, kdy v zemi zemřelo po revizi údajů přes 9000 obyvatel. To bylo o tři čtvrtiny více zesnulých než v průměru za první měsíc let 2016 až 2020.

Loni na Slovensku poprvé od roku 2003 zemřelo více lidí, než se narodilo. Počet úmrtí, který byl nejvyšší od druhé světové války, ovlivnila podle dostupných údajů epidemie covidu-19.

Epidemická situace na Slovensku se výrazněji začala zlepšovat ve druhé polovině března, kdy klesly počty úmrtí i hospitalizovaných pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou. V dubnu pak země začala uvolňovat karanténní omezení, která v předchozích měsících zpřísňovala.