reklama

Španělsko zaznamenalo rekordní počet úmrtí během jednoho dne, nemoci COVID-19 způsobené koronavirem tam podlehlo přes 830 pacientů. Spojené státy, které se ve čtvrtek staly zemí s nejvíce případy nákazy, povolávají kvůli koronaviru do služby armádní rezervisty. Čínské město Wu-chan, odkud se nákaza koncem loňského roku začala šířit, se po dvou měsících izolace po železnici otevřelo světu.

Nejvíce zasaženou zemí jsou USA s více než 104.000 infikovanými, následuje Itálie s 86.000 potvrzenými případy nákazy, Čína s téměř 82.000 nakaženými a Španělsku s více než 72.000 případy. V ČR bylo k dnešnímu ránu 2422 nakažených, na nemoc COVID-19 devět pacientů zemřelo.

Počet nakažených koronavirem ve Španělsku dnes překonal 72.000. Za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u 8189 dalších lidí a 832 pacientů nemoci podlehlo. Jedná se o největší přírůstek úmrtí za 24 hodin od počátku epidemie v zemi. Celkem ve Španělsku zemřelo 5690 lidí.

Rekordní počet nově nakažených koronavirem během 24 hodin byl registrován v Německu. Infikovaných tu v pátek bylo již 48.582, což je o 6294 více než den předtím. Za posledních 24 hodin zemřelo 72 lidí, čímž se celkový počet obětí vyšplhal na 325. Kancléřka Angela Merkelová vyzvala občany k trpělivosti. Její úřad sdělil, že opatření omezující pohyb obyvatel potrvají nejméně do 20. dubna.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské unie. Schengenský prostor bez kontrol na vnitřních hranicích mezi státy se ocitl v kritické situaci, uvedla v rozhovoru pro agenturu DPA. EK podle ní připravuje společnou strategii, jak co nejrychleji zrušit omezení přeshraničního pohybu. Odmítla rovněž kritiku, že EK krizi kolem koronaviru nezvládá.

Ve Spojených státech, kde počet nakažených překonal hranici 100.000, prezident Donald Trump podepsal zákon, který umožňuje povolat vojáky a členy národní gardy v záloze do služby. Tento krok by měl podle Bílého domu posloužit k případné mobilizaci lékařského personálu. Trump slíbil, že USA vyrobí za sto dní 100.000 plicních ventilátorů, které poslouží pacientům nakaženým koronavirem. Někteří odborníci ale vyjadřují o reálnosti takového objemu pochyby. V USA byl také schválen k používání test, který odhalí koronavirus za pár minut.

V Íránu, který je nejhůře zasaženou blízkovýchodní zemí, za posledních 24 hodin přibylo 3076 potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet úmrtí se zvýšil o 139. Země podle údajů ministerstva zdravotnictví eviduje celkem 35.408 případů a 2517 mrtvých.

Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se dnes po více než dvouměsíční izolaci otevřelo světu. Krátce po půlnoci ve městě zastavil první vlak s hrstkou cestujících. Pevninská Čína zaznamenala v pátek 54 nových případů nákazy, všichni infikovaní si nemoc přivezli ze zahraničí. Peking již dříve sdělil, že cizinci mají ode dneška vstup do Číny zakázaný.

Lidí, u nichž testy potvrdily přítomnost koronaviru, přibývá i ve státech jihovýchodní Asie. Malajsie dnes oznámila dalších 159 případů, celkem jich eviduje 2320. Počet nakažených i obětí za posledních 24 hodin vzrostl i v Indonésii, Thajsku, Vietnamu a na Filipínách.

reklama