Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Ukrajině oficiálně skončilo příměří vyhlášené jednostranně Ruskem

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Na frontové linii na Ukrajině o půlnoci moskevského času (v sobotu ve 22:00 SEČ) vypršelo 36hodinové příměří, které jednostranně vyhlásilo Rusko kvůli pravoslavným Vánocům. Boje ale ve skutečnosti na Ukrajině pokračovaly celou dobu, napsal ruskojazyčný server BBC News. Úřad generálního prokurátora Ukrajiny již dříve uvedl, že v důsledku ruského ostřelování Bachmutu zahynuli během příměří dva lidé a 13 dalších utrpělo zranění.

V noci na dnešek přišel o život nejméně jeden člověk při ostřelování Charkovské oblasti, sdělily místní úřady.

Ruská armáda v sobotu uvedla, že příměří dodržuje, ale ukrajinská armáda ostřeluje ruské pozice. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj příměří vyhlášené šéfem Kremlu Vladimirem Putinem odmítl. Označil ho za cynický trik, jehož cílem je, aby si ruské jednotky odpočinuly a dovyzbrojily se.

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zahynul v noci na dnešek v důsledku ruského ostřelování padesátiletý muž, sdělil podle agentury Reuters šéf oblastní správy Oleh Syněhubov.

Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko informoval, že region v noci na dnešek zaznamenal devět ruských raketových útoků, jejichž terčem se stalo mimo jiné město Kramatorsk. Výbuchy byly slyšet i v Záporoží, které je administrativním centrem Záporožské oblasti, napsala agentura Reuters.

Ruskem kontrolované části Doněcké oblasti naopak ohlásily ukrajinské ostřelování. To podle představitelů okupační správy poškodilo dvě tepelné elektrárny u obcí Zuhres a Novyj Svit. Předběžné informace naznačují, že ostřelování si vyžádalo zraněné, napsali činitelé na sociální síti Telegram. V elektrárně u Nového Svitu by mohli být pod troskami uvězněni dva lidé, informovala ruská agentura TASS.

Podle serveru BBC News boje v sobotu pokračovaly i v osadách poblíž Soledaru, na který útočí ruské jednotky. Americký Institut pro studium války (ISW) ve své nejnovější analýze nicméně uvedl, že postup ruských jednotek u Soledaru v Doněcké oblasti jim nezaručuje úplné obklíčení Bachmutu, odkud jsou nyní hlášeny nejkrvavější bitvy na celé frontě.

Ruský arzenál balistických a řízených střel dlouhého doletu se podle ISW ztenčuje. Navzdory tomu bude Rusko zřejmě i nadále ohrožovat ukrajinskou infrastrukturu a civilisty, konstatovali experti z ISW.

Analytici ISW také píší, že Rusko ve válce dál používá téma náboženství jako zbraň. Ruští vojenští blogeři v sobotu hojně zveřejňovali záběry z vánoční bohoslužby v Kyjevskopečerské lávře, kterou poprvé na tomto místě sloužil duchovní Pravoslavné církve Ukrajiny. Slavný klášter byl dlouho spojován s vlivem Moskvy. Ruští příznivci války bohoslužbu prezentovali jako důkaz pronásledování církve, uvedl ISW.

Na Ukrajině je teď největší minové pole na světě, řekl Šmyhal

Kvůli ruské válce vzniklo na území Ukrajiny největší minové pole na světě. V rozhovoru, který dnes zveřejnila jihokorejská agentura Jonhap, to řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Zaminováno je podle něj 250.000 kilometrů čtverečních ukrajinského území, tedy zhruba 40 procent rozlohy země.

"Je to nyní největší minové pole na světě," řekl Šmyhal. "Lidem to nepůsobí problémy jen při cestování, ale komplikuje to i situaci v zemědělství, které je jedním z našich nejdůležitějších hospodářských odvětví," dodal. Ukrajina má rozlohu zhruba 603.700 kilometrů čtverečních, Česko 78.870.

Šmyhal agentuře Jonhap rovněž řekl, že ruskou válkou proti Ukrajině nejvíce trpí civilní obyvatelstvo. "Rusko cílí na infrastrukturu v hustě obydlených oblastech," řekl. Sedmdesát procent válečných škod podle něj připadá na obytné čtvrti. Ruské útoky ale míří i na kritickou infrastrukturu a průmyslové podniky, jako jsou chemické závody a ocelárny, či na dopravní infrastrukturu. Ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo hospodářství uvedlo, že ekonomika země loni kvůli dopadům ruské invaze podle předběžného odhadu klesla o 30,4 procenta.

Rusko vpadlo na Ukrajinu loni 24. února. Rozpoutalo tím největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si už podle odhadů vyžádal desítky tisíc životů a miliony lidí vyhnal z domovů.

Témata:  Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy