Podle Ukrajiny za pět měsíců od začátku války činí ruské ztráty 38.750 mužů. Moskva údaje o ztrátách na životech považuje za státní tajemství a zveřejňuje je jen velmi zřídka. Na konci března přiznal Kreml 1351 zabitých ruských vojáků.

Burns uvedl, že hromadění ruských sil v Donbasu alespoň prozatím naznačuje, že se ruská armáda poučila ze svých chyb na začátku války a z obléhání Kyjeva. "V některých ohledech se ruská armáda dostala zpět do pohodlnější pozice - využívá své převahy a palebné síly na velké vzdálenosti, aby ukrajinské cíle efektivně ničila a kompenzovala slabiny, které ruská armáda stále má," cituje Burnse agentura DPA.

Ruský postup na Ukrajině je inspirací pro Čínu a její chování vůči Tchaj-wanu. Není otázkou zda, ale kdy Čína demokratický ostrov, který si nárokuje jakou součást svého území, napadne, uvedl podle agentury AFP Burns. "Tato hrozba v posledním desetiletí stále roste," dodal.

"Pro čínské vůdce a armádu z toho (války na Ukrajině) plyne ponaučení, že je nejprve potřeba si zajistit jednoznačnou převahu," uvedl Burns citovaný AFP. Podstatné je také "ovládnutí informačního prostoru" a příprava na případné ekonomické sankce, dodal.

Šéf CIA také v souladu s předchozími prohlášeními Washingtonu uvedl, že Čína navzdory své slovní podpoře neposkytuje Rusku konkrétní vojenskou podporu.