Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet obětí ruských raketových úderů na Charkov stoupl na 17, uvedly úřady

Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou
Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Počet civilních obětí ruských raketových útoků z noci a rána na druhé největší ukrajinské město Charkov vystoupil na 17. Dalších 42 lidí při úderech utrpělo zranění. Podle agentury Ukrinform to oznámil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Další dva lidé přišli o život při nočním ostřelování Krasnohradu v Charkovské oblasti, uvedla agentura.

"Záchranáři během dne rozebírali zničené domy. Bohužel z trosek vytáhli těla ještě sedmi zemřelých. V Charkově tak do této chvíle zahynulo 17 lidí, včetně chlapce narozeného v roce 2009," uvedl Syněhubov na komunikační platformě Telegram.

V Krasnohradu, který se nachází asi 100 kilometrů od Charkova, zahynul při ruském raketovém úderu manželský pár ve svém vlastním domě. Jejich dvanáctiletou dceru vymrštila tlaková vlna z domu na dvůr, utrpěla vážná zranění, píše agentura Ukrinform. Zraněni podle ní byli při tomto úderu ve městě také další dva lidé.

Syněhubov označil ruské raketové údery na Charkov a Krasnohrad za teroristický útok a porušení pravidel války. "Ruští teroristé cíleně zasáhli obytné budovy raketami," uvedl gubernátor.

Ruská raketa Iskander zasáhla ve středu kolem 21:30 místního času (20:30 SELČ) třípatrový obytný dům v charkovské čtvrti Saltivskyj, dům zcela zničila a na místě vypukl obrovský požár, popsal Ukrinform. Kolem 05:00 místního času (04:00 SELČ) ruská armáda raketami ze systémů S-300 zaútočila na část města zvanou Slobidskyj, kde střely zasáhly tramvajové depo a způsobily škody na opravárenské dílně a ubytovně.

Ukrajinská média dříve napsala, že ruské rakety zasáhly charkovské ubytovny. Při jednom z úderů podle nich zasáhly místo, kde žilo asi 30 lidí, včetně seniorů a dětí. Mezi obyvateli bylo i několik lidí se sluchovým postižením, což komplikovalo pátrání v sutinách domu, uvedl server Ukrajinska pravda. Úřady v průběhu dne počty obětí upřesňovaly.

Podobná tvrzení bojujících stran není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Témata:  válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy