Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona řekl, že zpráva o Ureyho úmrtí je znepokojivá, a vyjádřil podporu jeho rodině a přátelům.

"Zemřel 10. července v důsledku své diagnózy a stresu," cituje TASS ombudsmanku DNR Darju Morozovovou.

Urey byl zajat 25. dubna na kontrolním stanovišti nedaleko Záporoží spolu s dalším britským dobrovolníkem Dylanem Healeym. Snažili se pomoci evakuovat jistou rodinu z vesnice na jihovýchod od Záporoží. Ureyho matka tehdy stanici BBC řekla, že si dělá obrovské starosti kvůli stavu svého syna, který má diabetes a potřebuje inzulin.

Podle Morozovové se při první lékařské prohlídce ukázalo, že Urey trpí různými chronickými chorobami. Kromě diabetu šlo také o potíže se srdcem a ledvinami, měl problémy s dýcháním. Byl prý navíc ve špatném psychickém stavu. "Nehledě na závažnost údajného zločinu byla Paulu Ureymu poskytnuta odpovídající lékařská pomoc," tvrdí ombudsmanka podle TASS.

Britské ministerstvo zahraničí se obrátilo na vlády Ukrajiny a Ruska s žádostí, aby urychleně vyjasnily zprávy o Ureyho úmrtí, píše BBC. Úřad si také předvolal ruského velvyslance Andreje Kelina, aby vyjádřil "hluboké znepokojení" nad zprávami o smrti britského humanitárního pracovníka.

"Jsem šokována zprávami o smrti britského humanitárního pracovníka Paula Ureyho, který byl ve vazbě ruského zmocněnce na Ukrajině. Rusko za to musí nést plnou odpovědnost," uvedla ministryně zahraničí Liz Trussová. "Odpovědné osoby budou pohnány k odpovědnosti," dodala.

Pětačtyřicetiletý muž spolupracoval s nevládní organizací Presidium Network. V minulosti působil osm let v Afghánistánu.

Ruská média začátkem tohoto měsíce uvedla, že Dylan Healey byl v DNR obviněn z "žoldnéřské činnosti".

Soud v DNR, ovládané proruskými separatisty, v červnu odsoudil k trestu smrti dva britské občany a jednoho Maročana. Podle rozsudku bojovali na Ukrajině jako žoldnéři, a nevztahují se na ně proto ženevské konvence zakazující popravy válečných zajatců. Krok vyvolal pobouření Británie i dalších západních zemí, které proruské státečky ani jejich soudy neuznávají. Všichni odsouzení se odvolali.