Opoziční běloruská vojenská skupina Belaruski Hajun uvedla, že tito vojáci se zúčastní společných cvičení vojenské aliance Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. První ruští vojáci údajně přišli do běloruského města na hranici s Polskem 18. srpna.

Společná vojenská cvičení Ruskem mají začít 1. září. Podle běloruských státních médií se jich zúčastní přibližně 2500 vojáků z Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Moskva vysílá kolem 300 vojáků.

Podle odhadů je Bělorusku je na čtyřech různých základnách umístěno dalších 2000 příslušníků ruské armády. Ukrajinský generál Serhij Najev, který je zodpovědný za obranu hranice s Běloruskem, ale tvrdí, že Moskva stáhla z Běloruska všechny své pozemní síly, aby je mohla nasadit do útoků v Kupiansku a Lymanu na východě Ukrajiny.

Polsko už před několika dny zvýšilo počet vojáků na hranici s Běloruskem, kteří mají sloužit jako odstrašující prostředek v době "destabilizujících" kroků proruského souseda, uvedl ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Blaszczak se v Jarylowce na východě Polska setkal s některými z vojáků, které armáda poslala k běloruské hranici. Zdůraznil, že zvýšená vojenská přítomnost je výlučně odstrašujícím, ne nepřátelským krokem, jak tvrdí Minsk a Moskva.

"Není pochyb, že běloruský režim spolupracuje s Kremlem a že cílem útoků na polskou hranici je narušit stabilitu naší země," řekl podle médií Blaszczak s odkazem na dva běloruské vojenské vrtulníky, které nakrátko vstoupily do vzdušného prostoru Polska.

Blaszczak oznámil, že na hranici s Běloruskem umístí celkem 10.000 příslušníků armády a jednotek územní obrany. Budou tam působit spolu s obvyklou pohraniční stráží. Polsko je navíc znepokojeno přítomností žoldnéřů ruské Wagnerovy skupiny.