Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na západ Běloruska zřejmě dorazili další ruští vojáci

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Do města Brest na západě Běloruska v úterý podle vojenských pozorovatelů dorazila další skupina ruských vojáků. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Opoziční běloruská vojenská skupina Belaruski Hajun uvedla, že tito vojáci se zúčastní společných cvičení vojenské aliance Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. První ruští vojáci údajně přišli do běloruského města na hranici s Polskem 18. srpna.

Společná vojenská cvičení Ruskem mají začít 1. září. Podle běloruských státních médií se jich zúčastní přibližně 2500 vojáků z Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Moskva vysílá kolem 300 vojáků.

Podle odhadů je Bělorusku je na čtyřech různých základnách umístěno dalších 2000 příslušníků ruské armády. Ukrajinský generál Serhij Najev, který je zodpovědný za obranu hranice s Běloruskem, ale tvrdí, že Moskva stáhla z Běloruska všechny své pozemní síly, aby je mohla nasadit do útoků v Kupiansku a Lymanu na východě Ukrajiny.

Polsko už před několika dny zvýšilo počet vojáků na hranici s Běloruskem, kteří mají sloužit jako odstrašující prostředek v době "destabilizujících" kroků proruského souseda, uvedl ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Blaszczak se v Jarylowce na východě Polska setkal s některými z vojáků, které armáda poslala k běloruské hranici. Zdůraznil, že zvýšená vojenská přítomnost je výlučně odstrašujícím, ne nepřátelským krokem, jak tvrdí Minsk a Moskva.

"Není pochyb, že běloruský režim spolupracuje s Kremlem a že cílem útoků na polskou hranici je narušit stabilitu naší země," řekl podle médií Blaszczak s odkazem na dva běloruské vojenské vrtulníky, které nakrátko vstoupily do vzdušného prostoru Polska.

Blaszczak oznámil, že na hranici s Běloruskem umístí celkem 10.000 příslušníků armády a jednotek územní obrany. Budou tam působit spolu s obvyklou pohraniční stráží. Polsko je navíc znepokojeno přítomností žoldnéřů ruské Wagnerovy skupiny.

Témata:  Ruská armáda Bělorusko

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy