Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nad Čínou od loňska přeletělo více než deset amerických balónů, uvedl Peking

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Americké výškové balóny proletěly od počátku loňského roku nejméně desetkrát čínským vzdušným prostorem. Na pravidelné tiskové konferenci to dnes prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí, kterého citovala agentura Reuters. Bílý dům reagoval prohlášením, že americká vláda neprovozuje balóny nad čínským územím.

Čína v neděli informovala, že se chystá sestřelit neznámý létající objekt, který byl pozorován u vod města Ž'-čao v pobřežní provincii Šan-tung. Neidentifikované objekty v minulých dnech nechaly nad svým územím sestřelit i vlády Spojených států a Kanady. Washington předtím nechal sestřelit balón, který byl podle pozdějších amerických vyjádření součástí rozsáhlého čínského programu vzdušné špionáže.

"Od začátku loňského roku provedly americké výškové balóny více než deset nelegálních průletů do čínského vzdušného prostoru bez souhlasu odpovídajících čínských úřadů," řekl mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin, který neposkytl žádné další podrobnosti a neuvedl ani, jestli se jednalo o vojenské, špionážní či jiné balóny.

Na dotaz, jak Čína na tato vniknutí do svého vzdušného prostoru reagovala, Wang odpověděl, že reakce byla "zodpovědná a profesionální".

"Balóny nad Čínou neprovozujeme," reagoval ve vysílání televize MSNBC mluvčí Bílého domu v otázkách národní bezpečnosti John Kirby. Jeho kolegyně Adrienne Watsonová na twitteru doplnila, že jakékoli tvrzení o přeletech "sledovacích balónů" USA nad Čínou je nepravdivé. Peking se podle ní snaží o "zmírnění škod" v reakci na informace o vlastním "programu výškových sledovacích balónů".

Americká vláda tvrdí, že jedno takovéto zařízení sestřelila na začátku měsíce po přeletu nad americkým územím. Peking nepopírá, že se jednalo o čínský přístroj, tvrdí však, že šlo o civilní objekt, který sloužil k meteorologickému výzkumu a kvůli silnému větru se odchýlil od své původní trasy.

Reakce Spojených států na balóny nad jejich územím, která zahrnovala i odklad návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Pekingu, byla podle Číny přehnaná.

"Americká strana by se v první řadě měla podívat sama na sebe, změnit své způsoby, nikoho neočerňovat a nesnažit se rozdmýchávat konfrontaci," dodal mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

Témata:  Čína USA

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy