Čína v neděli informovala, že se chystá sestřelit neznámý létající objekt, který byl pozorován u vod města Ž'-čao v pobřežní provincii Šan-tung. Neidentifikované objekty v minulých dnech nechaly nad svým územím sestřelit i vlády Spojených států a Kanady. Washington předtím nechal sestřelit balón, který byl podle pozdějších amerických vyjádření součástí rozsáhlého čínského programu vzdušné špionáže.

"Od začátku loňského roku provedly americké výškové balóny více než deset nelegálních průletů do čínského vzdušného prostoru bez souhlasu odpovídajících čínských úřadů," řekl mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin, který neposkytl žádné další podrobnosti a neuvedl ani, jestli se jednalo o vojenské, špionážní či jiné balóny.

Na dotaz, jak Čína na tato vniknutí do svého vzdušného prostoru reagovala, Wang odpověděl, že reakce byla "zodpovědná a profesionální".

"Balóny nad Čínou neprovozujeme," reagoval ve vysílání televize MSNBC mluvčí Bílého domu v otázkách národní bezpečnosti John Kirby. Jeho kolegyně Adrienne Watsonová na twitteru doplnila, že jakékoli tvrzení o přeletech "sledovacích balónů" USA nad Čínou je nepravdivé. Peking se podle ní snaží o "zmírnění škod" v reakci na informace o vlastním "programu výškových sledovacích balónů".

Americká vláda tvrdí, že jedno takovéto zařízení sestřelila na začátku měsíce po přeletu nad americkým územím. Peking nepopírá, že se jednalo o čínský přístroj, tvrdí však, že šlo o civilní objekt, který sloužil k meteorologickému výzkumu a kvůli silnému větru se odchýlil od své původní trasy.

Reakce Spojených států na balóny nad jejich územím, která zahrnovala i odklad návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Pekingu, byla podle Číny přehnaná.

"Americká strana by se v první řadě měla podívat sama na sebe, změnit své způsoby, nikoho neočerňovat a nesnažit se rozdmýchávat konfrontaci," dodal mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

reklama