Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nad Kyjevem bylo zjištěno asi šest nepřátelských balónů, uvedla správa metropole

Kyjev
Kyjev
Foto: Pixabay

Nad Kyjevem bylo zjištěno asi šest nepřátelských balónů, přičemž ukrajinská protivzdušná obrana většinu z nich sestřelila. S odvoláním na kyjevskou správu o tom dnes informovala agentura Reuters a také server Ukrajinska pravda. Reuters píše, že šlo o ruské balóny. Podle úřadů mohly nést mimo jiné průzkumné zařízení.

"Předběžně bylo ve vzdušném prostoru Kyjeva zjištěno asi šest nepřátelských vzdušných cílů. Podle informací, které se upřesňují, šlo o balóny, které se pohybují v prostoru za působení větru," uvedla tisková služba kyjevské správy podle webu Ukrajinska pravda.

Městská správa předpokládá, že účelem vypuštění balonů bylo zřejmě "odhalení a vyčerpání" ukrajinské protivzdušné obrany. Trosky sestřelených objektů budou nyní analyzovány a poté bude finálně určen typ a charakteristika zařízení, píše Ukrajinska pravda.

Správa metropole uvedla, že balóny mohly nést kromě určitého průzkumného zařízení rovněž takzvané koutové odražeče, což jsou prostředky protiradiolokačního maskování.

Ukrajinská média o výskytu ruských průzkumných balonů v ukrajinském vzdušném prostoru informovala také o den dříve. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat v úterý řekl, že Rusko používá takové létající objekty k provádění průzkumu nebo k odvedení pozornosti ukrajinské protivzdušné obrany.

Témata:  Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

7. listopadu 2025 11:17

První slova Miloše Zemana po operaci. Prozradil, jak ji hodnotí lékaři

Exprezident Miloš Zeman se ozval poprvé po středeční operaci v jedné z pražských nemocnic. Zákrok dopadl dobře, tlumočil Zeman stanovisko lékařů. Bývalá hlava státu má každopádně zbytek probíhajícího týdne strávit v nemocnici pod dohledem odborníků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Sergej Lavrov

Lavrov záhadně zmizel. Spekuluje se o jeho pádu

Zprávy o tom, že Sergej Lavrov, který je již déle než dvacet let hlavní tváří ruské diplomacie, chyběl na středečním důležitém zasedání Rady bezpečnosti Ruska, kde se jednalo o možném obnovení jaderných testů, vyvolaly v Moskvě značné spekulace. Lavrov byl totiž jediným stálým členem rady, který se jednání s prezidentem Vladimirem Putinem neúčastnil, což podnítilo intenzivní debaty o potenciálních otřesech v čele ruské diplomacie.