Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nákaza Covid-19 se rychle šíří Íránem, okolní státy jsou v pozoru

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Írán dnes oznámil osmou oběť nového koronaviru. Je to nejvíc mrtvých mimo Čínu, napsala agentura Reuters. Nakažených je v Íránu podle dnešní zprávy ministerstva zdravotnictví nově 15, takže celkově země registruje 43 infikovaných. Své hranice s Íránem kvůli prevenci dočasně uzavřely Turecko, Afghánistán a Pákistán. Jordánsko se ze stejného důvodu rozhodlo nevpouštět na své území cizince cestující z Číny, Íránu a Jižní Koreje.

Dle Reuters původně ohlásil sedmou oběť Abbás Músáví, který stojí v čele univerzity lékařských věd v provincii Mázandarán. Ministerstvo zdravotnictví vzápětí vydalo zprávu o osmém mrtvém. V Mázandaránu zemřel pacient, který cestoval z Teheránu do města Tonekábon v této provincii, jež leží na severu Íránu.

Nedlouho po informaci íránských úřadů o osmé oběti a 43 nakažených turecké ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od dnešních 15:00 SEČ uzavírá všechny dálnice a železnice vedoucí z Íránu a také zastavuje všechny lety z této země. Následně svou hranici s Íránem uzavřel i Pákistán a afghánská vláda zakázala cesty z Íránu a do Íránu.

Jordánsko se rozhodlo preventivně omezit riziko zavlečení koronaviru tím, že zakázalo vstup na své území všem cizím státním příslušníkům cestujícím ze zemí, které mají s novou chorobou způsobenou tímto novým virem největší potíže. Kromě Íránu jsou to Čína a Jižní Korea.

Teherán poprvé o nemoci informoval ve středu, krátce před parlamentními volbami. Některé zprávy hovořily o tom, že se úřady snažily informaci tajit, aby neodradily voliče přijít k pátečním volbám. Mnozí Íránci poukázali na to, že mezi zprávou o prvních nakažených a informací o prvních dvou mrtvých v Komu uběhly jenom čtyři hodiny. Úřady přitom o nakažených musely vědět mnohem dříve.

Dnes ministr zdravotnictví Saíd Namakí řekl, že do Komu nákazu zanesli lidé, kteří přicestovali z Číny. Tam se virus šíří od prosince a zabil tam přes 2440 lidí.

Namakí dnes řekl, že jeden z mrtvých v Komu byl obchodník, který pravidelně cestoval mezi Čínou a Íránem a v minulých týdnech létal s přestupy. Ministr hájil postup vlády a řekl, že nic neutajuje. Úřady prý zajistí pro občany roušky a v zemi se podle ministra také vyrábějí přípravky k diagnostice viru. Namakí vyzval Íránce, aby nejezdili do Komu, který je běžným cílem šíitských poutníků. "Nedoporučujeme cestovat do Komu a na další poutní místa," řekl.

V Komu jsou několik dní zavřené školy a náboženské semináře a ode dneška dva dny mají zůstat zavřené školy v Teheránu a dalších čtyřech městech. Na 36 vstupních místech do země se začaly provádět kontroly zdravotního stavu cestujících. Lidé nakažení virem, kteří přicestovali z Íránu, jsou hlášeni z Kanady a Libanonu. Irák a Pákistán, které s Íránem sdílí hranici, vyhlásily preventivní opatření, Saúdská Arábie nařídila každému, kdo na její území míří a pobýval v Íránu, aby cestu odložil o 14 dní. Království se snaží zamezit rozšíření nákazy do posvátných města Mekky a Medíny, kam míří muslimští poutníci.

Témata:  Írán COVID-19 koronavirus Saúdská Arábie Turecko Jordánsko Irák

Aktuálně se děje

15. července 2024 9:22

Biden: Nesmíme vykročit na cestu politického násilí, to do Ameriky nepatří

Americký prezident Joe Biden ve svém televizním proslovu prohlásil, že "nesmíme, nemůžeme vykročit na cestu politického násilí" poté, co jeho vyzyvatel Donald Trump v sobotu přežil pokus o atentát. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy