Turecko

Istanbul

Turecko řeklo, kdy obnoví obchod s Izraelem

Svět

Turecko obnoví obchod s Izraelem až v případě trvalého příměří v Pásmu Gazy a neomezeného přísunu humanitární pomoci do této palestinské enklávy, uvedl v pátek turecký ministr pro obchod Omer Bolat. Uvedla to agentura Reuters.

Istanbul

Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Svět

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Recep Tayyip Erdoğan

Svět

Erdoganova AKP prohrála v komunálních volbách s opozicí

Nedělní komunální volby v Turecku skončily porážkou pro Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který označil výsledky za zlomové. Strana podle něj hodlá respektovat vůli občanů, ačkoliv nedosáhla stanovených cílů.

Istanbul

Opozice v Turecku zřejmě ve volbách porazí Erdogana, ukazují první výsledky

Svět

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan zpřetrhal vztahy s izraelským premiérem Netanjahuem

Svět

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že už dále nemůže mluvit s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Reagoval tak na probíhající konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, během kterého čelí pásmo Gazy masivnímu bombardování.

NATO

Turecko jednání o vstupu Švédska do NATO neurychlí

Svět

Turecký parlamentní výbor pro zahraniční věci bude o ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance (NATO) jednat v rámci své běžné agendy. Podle předsedy výboru není záležitost pro Turecko stejně naléhavá jako pro jiné země.

Recep Tayyip Erdoğan

Svět

OSN prohlubuje krizi v Gaze, tvrdí Turecko a varuje před válkou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Radu bezpečnosti OSN z toho, že svým údajným proizraelským postojem prohlubuje současnou krizi v Gaze. Jeho ministr zahraničí Hakan Fidan prohlásil, že se svět nachází ve zlomovém bodě. "Buď se posuneme k trvalému, udržitelnému míru, nebo začne světová válka," uvedl podle The Guardian. Izrael v reakci na postoj tajemníka OSN Antonia Guterrese uvedl, že odmítá vydávat víza představitelům OSN.

Turecká policie

Útok v turecké Ankaře: Oba teroristé jsou po smrti

Svět

Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva vnitra šlo o teroristický útok. Dva útočníci byli zneškodněni, zároveň utrpěli zranění dva příslušníci bezpečnostních složek.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj zamířil do Turecka na jednání o obilné dohodě s Erdoganem

Svět

Třetí zemi během jediného dne navštíví v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po Česku a Slovensku míří do Turecka, což bylo ostatně s předstihem avizováno některými médii. Zelenského čeká jednání s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Hlavním tématem zřejmě bude černomořská obilná dohoda.

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu, potřetí je hlavou Turecka

Svět

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.