Turecko

Letadla, ilustrační foto

Turecko odmítlo dotankovat izraelské letadlo, které muselo nouzově přistát

Svět

Letadlo izraelské společnosti El Al na trase z Varšavy do Tel Avivu muselo neplánovaně přistát v Antalyi kvůli zdravotnímu problému jednoho z pasažérů, který potřeboval neodkladnou lékařskou péči. Turci ale navzdory zvyklostem odmítli doplnit letadlu palivo, stroj tak musel doletět na řecký Rhodos. 

Recep Tayyip Erdoğan

Pokud Kurdové uspořádají volby, zaútočíme na Sýrii, hrozí Erdogan

Svět

Turecko bez váhání provede ofenzívu v severní Sýrii, pokud kurdské skupiny, které Ankara obviňuje z napojení na zakázané kurdské militanty, budou pokračovat v plánech na uspořádání komunálních voleb v regionu. Uvedl to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle zprávy agentury AP.

Istanbul

Svět

Turecko řeklo, kdy obnoví obchod s Izraelem

Turecko obnoví obchod s Izraelem až v případě trvalého příměří v Pásmu Gazy a neomezeného přísunu humanitární pomoci do této palestinské enklávy, uvedl v pátek turecký ministr pro obchod Omer Bolat. Uvedla to agentura Reuters.

Istanbul

Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Svět

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Recep Tayyip Erdoğan

Svět

Erdoganova AKP prohrála v komunálních volbách s opozicí

Nedělní komunální volby v Turecku skončily porážkou pro Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který označil výsledky za zlomové. Strana podle něj hodlá respektovat vůli občanů, ačkoliv nedosáhla stanovených cílů.

Istanbul

Opozice v Turecku zřejmě ve volbách porazí Erdogana, ukazují první výsledky

Svět

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan zpřetrhal vztahy s izraelským premiérem Netanjahuem

Svět

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že už dále nemůže mluvit s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Reagoval tak na probíhající konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, během kterého čelí pásmo Gazy masivnímu bombardování.

NATO

Turecko jednání o vstupu Švédska do NATO neurychlí

Svět

Turecký parlamentní výbor pro zahraniční věci bude o ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance (NATO) jednat v rámci své běžné agendy. Podle předsedy výboru není záležitost pro Turecko stejně naléhavá jako pro jiné země.

Recep Tayyip Erdoğan

Svět

OSN prohlubuje krizi v Gaze, tvrdí Turecko a varuje před válkou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Radu bezpečnosti OSN z toho, že svým údajným proizraelským postojem prohlubuje současnou krizi v Gaze. Jeho ministr zahraničí Hakan Fidan prohlásil, že se svět nachází ve zlomovém bodě. "Buď se posuneme k trvalému, udržitelnému míru, nebo začne světová válka," uvedl podle The Guardian. Izrael v reakci na postoj tajemníka OSN Antonia Guterrese uvedl, že odmítá vydávat víza představitelům OSN.

Turecká policie

Útok v turecké Ankaře: Oba teroristé jsou po smrti

Svět

Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva vnitra šlo o teroristický útok. Dva útočníci byli zneškodněni, zároveň utrpěli zranění dva příslušníci bezpečnostních složek.

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy