Navzdory sankcím uvaleným USA a Evropskou unií dovezlo Rusko v letošním roce ze Rwandy bankovky v hodnotě přes 29 milionů dolarů a eur. Zásilky probíhaly přes rwandské ministerstvo obrany, což ukazuje na sofistikované obcházení západních sankcí s pomocí zemí jako Čína a Turecko.
Rusko podle informací serveru Moscow Times během letošního roku dovezlo ze Rwandy bankovky v hodnotě přes 29 milionů dolarů a eur. Spojené státy a Evropská unie přitom zakázaly vývoz svých bankovek do Ruska už v březnu předloňského roku těsně poté, co Moskva rozhodla o plnohodnotné invazi na Ukrajinu.
Jako první o těchto vývozech informoval investigativní server Vjorstka, který čerpal z ruských celních statistik. Zásilky údajně obsahovaly bankovky o hodnotě 100 dolarů, jejich celková hmotnost činila 292,1 kilogramů. Hotovost Moskva nakoupila od rwandského ministerstva obrany; kupujícím byl Rosoboronexport, což je jediný ruský zprostředkovatel obchodu s vojenskými produkty.
Podezřelých zásilek bylo víc, společnost Aero-trade, která provozuje bezcelní obchody na ruských letištích, ale neuvedla zemi původu. Celní údaje hovoří o „tržbách za palubní obchod“ a „směně za palubní obchod“.
Obchod probíhal po celý loňský rok a několik týdnů roku letošního. Dne 18. ledna společnost Aero-trade dovezla do Ruska poslední dvě zásilky bankovek v hodnotě 20 milionů dolarů a 20 milionů eur.
Rwanda ale není jedinou zemí, která Rusku umožňuje obcházet sankce. Tradičními „partnery“ Moskvy jsou například Turecko nebo Spojené arabské emiráty, odkud dodávky s hotovostí přicházely rovněž.
Server Insider nově informoval o praktikách Čínské lidové republiky. Zatímco státní banky zastavily transakce s Ruskem kvůli obavám ze zapletení do amerických sankcí, nahradily je menší finanční instituce.
Jde ale o skutečně malé instituce, které nemají dostatečné IT systémy a zaměstnance na to, aby mohly zpracovávat přeshraniční transakce. Spoléhají se tak stále na papírové kopie zasílané do Ruska a zpět – jednoduše za účelem opatření razítkem a podpisem.
Přesto Rusko nadále dostává platby za důležité komodity jako je ropa nebo obilí. Další platby probíhají za vývoz klíčových technologií do Číny. Velké ruské společnosti nijak zásadně nestrádají, hromadné rušení transakcí z čínských firem se ale dotýká malých firem.
Evropská unie si nadále stojí za tím, že sankce proti Rusku musejí být přísné. „U nás se domníváme, že by vše mělo být vodotěsné, aby nebyla možnost cokoli propašovat. Ale jsme realisté a víme, že když jsou sankce, tak se vždycky najdou lidé, kteří je chtějí obejít. Není možné napravit úplně všechno,“ zmínil pro server Politico nejmenovaný unijní diplomat.
Rusko stále potřebuje západní výrobky, které jsou životně důležité pro vojenské i civilní použití. Bez nich nedokáže ani zachovat vývoz ropy a plynu do zemí, jako je Indie.
Anonymní ukrajinský obchodní úředník už dříve předpokládal ochromení ruského vojenského průmyslu. „Rusko zoufale potřebuje čipy, polovodičové součástky a několik klíčových kritických surovin, jako je lithium, aby mohlo pokračovat ve výrobě zbraňových systémů a elektrických akumulátorů potřebných pro vojenské účel,“ shrnul.
Celkově USA, Velká Británie, Evropská unie, Austrálie, Kanada a Japonsko uvalily na Rusko přes 16,5 tisíc sankcí. Jejich hlavním cílem jsou podle britské stanice BBC ruské peníze. Podařilo se zmrazit devizové rezervy v hodnotě až 350 miliard dolarů; dále bylo podle EU zmrazeno až 70 % aktiv ruských bank.
Současně se z trhů EU do Ruska nesmí dostat technologie nutné pro výrobu zbraní či zlato a diamanty. Zakázané jsou jakékoli lety; evropské státy zabavily jachty ruských oligarchů.
USA a Británie dále zakázaly prodej ruské ropy a zemního plynu, EU zakázala dovoz námořní ropy. Výjimku tvoří plynovod Družba, kudy se ještě může do některých evropských států dostávat ruská ropa.
Jenže ani tato omezení nejsou pro Rusko nijak likvidační. Zdejší ropné společnosti vyvážejí 8,3 milionu barelů ropy denně, zároveň zvýšily dodávky do Indie a Číny. Je schopné dovážet západní zboží, na které byly uvaleny sankce; podle výzkumníků z King’s College London jim v tom napomáhají země jako Gruzie, Bělorusko nebo Kazachstán.
Podle Marie Sněgovaje z amerického think tanku Center for Strategic and International Studies důležité hi-tech výrobky Rusku poskytuje Čína. „Čína mu prodává čipy a další komponenty, které potřebuje pro udržení své vojenské výroby. Rusko by to bez pomoci Číny nedokázalo,“ upozornila.
I přes snahu západních zemí omezit ruské financování a přístup k důležitým technologiím se Rusko díky spolupráci s různými státy, včetně Číny, dokáže vyhnout mnoha sankcím. To mu umožňuje udržovat vojenskou výrobu a financovat válku, přestože mezinárodní tlak stále roste. „Sankce nezpůsobily, že by vedení této války bylo pro Rusko dostatečně nákladné, a to znamená, že v ní může ještě nějakou dobu pokračovat,“ uzavřela Sněgovaja.
Témata: Rusko, protiruské sankce, Ruská armáda, Čína, Rwanda, Turecko
Související
8. září 2024 11:32
8. září 2024 11:20