Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokud Kurdové uspořádají volby, zaútočíme na Sýrii, hrozí Erdogan

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Turecko bez váhání provede ofenzívu v severní Sýrii, pokud kurdské skupiny, které Ankara obviňuje z napojení na zakázané kurdské militanty, budou pokračovat v plánech na uspořádání komunálních voleb v regionu. Uvedl to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle zprávy agentury AP.

Autonomní správa vedená Kurdy, která kontroluje severní a východní části Sýrie, oznámila plán uspořádat komunální volby 11. června. Volby, ve kterých se budou vybírat starostové, se mají konat v provinciích Hasaka, Rakka, Dajr az-Zaur a ve východní části provincie Aleppo.

Turecko tento krok považuje za snahu syrských kurdských milic vytvořit nezávislý kurdský útvar za svými hranicemi. Plánované volby označilo za ohrožení územní celistvosti Sýrie i Turecka.

"Pozorně sledujeme agresivní kroky teroristické organizace, které ohrožují územní celistvost naší země a Sýrie pod záminkou voleb," prohlásil turecký prezident. "Turecko nikdy nedovolí separatistické organizaci vybudovat teroristický stát hned za svými jižními hranicemi na severu Sýrie a Iráku," dodal Erdogan.

Turecko považuje kurdské milice známé jako Oddíly lidové sebeobrany (YPG) za teroristickou skupinu napojenou na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK), která od roku 1984 vede povstání proti Turecku.

Od roku 2016 Turecko provedlo několik vojenských operací v Sýrii s cílem vytlačit syrské kurdské milice od svých hranic. Turečtí lídři opakovaně hovoří o plánech vybudovat 30 kilometrů hlubokou bezpečnostní zónu podél svých hranic v Sýrii a Iráku, kde má PKK základnu, aby chránili své hranice.

Turecký prezident podotkl, že Turecko v minulosti jednalo, když to bylo zapotřebí, a pokud nastane stejná situace, nebude váhat jednat znovu. 

Témata:  Turecko Sýrie Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy