Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ankara se otočila na Východ. Turecko chce vstoupit do BRICS, rozhodne se v Rusku

BRICS je mezivládní organizace zahrnující Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jižní Afriku, Írán, Egypt, Etiopii a Spojené arabské emiráty.
BRICS je mezivládní organizace zahrnující Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jižní Afriku, Írán, Egypt, Etiopii a Spojené arabské emiráty.
Foto: Pixabay

Turecko oficiálně požádalo o vstup do skupiny BRICS, která zahrnuje Rusko, Čínu, Indii a Brazílii, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na anonymní zdroje. Tento krok pravděpodobně odráží nespokojenost Ankary s dlouhodobě stagnujícími přístupovými rozhovory s Evropskou unií. Turecké úřady se k této zprávě zatím nevyjádřily.

Turecko dlouhodobě signalizuje zájem o intenzivnější vztahy se skupinou BRICS. Na začátku června turecký ministr zahraničí Hakan Fidan naznačil, že Ankara uvažuje o členství v této skupině, která sdružuje země globálního Jihu. Fidan se na konci června zúčastnil společného zasedání ministrů zahraničí BRICS a dalších přizvaných států, které se konalo v Nižním Novgorodu v Rusku.

BRICS plánuje projednat rozšíření na svém summitu v Rusku na konci října. Kromě Turecka se o členství ucházejí také Thajsko, Malajsie a Ázerbájdžán. Skupina BRICS se naposledy rozšířila začátkem letošního roku.

Podle informací agentury Bloomberg je žádost Turecka o členství v BRICS reakcí na frustraci z přerušených rozhovorů s EU a na víru tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že se globální ekonomické a geopolitické centrum přesouvá k rostoucím ekonomikám jako Indie a Čína. Erdogan věří, že Turecko, jako člen NATO, by mělo vyváženě rozvíjet vztahy s oběma směry – Východem i Západem. „Turecko má potenciál stát se silnou, prosperující a prestižní zemí, pokud zároveň zlepší vztahy s oběma stranami,“ prohlásil Erdogan o víkendu v Istanbulu.

BRICS je spojována s kritikou dominance západních zemí v klíčových mezinárodních institucích. Avšak státy v rámci této skupiny mají v mnoha oblastech rozdílné a někdy i protichůdné zájmy.

Témata:  Turecko BRICS Rusko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.