Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko zvažuje, že vyšle svoje vojáky na Ukrajinu. Rusko zatím není proti

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Turecko naznačilo ochotu vyslat vojáky na Ukrajinu jako součást možné mírové mise. Uvedl to server Kyiv Independent s odkazem na agenturu Bloomberg a na zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan o této možnosti jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem během samostatných schůzek v Ankaře začátkem února.

Moskva se veřejně staví proti přítomnosti vojáků NATO na Ukrajině, avšak Rusko Turecku na tento návrh zatím konkrétní odpověď neposkytlo, informoval Bloomberg.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov 20. února uvedl, že Rusko má obavy z diskusí NATO o možné nasazení mírových sil.

Zdroje, které server citoval, tvrdí, že Turecko se mise nezúčastní, pokud nebude přímo zapojeno do všech konzultací a příprav na tuto misi.

Nápad na nasazení mnohonárodních mírových sil byl diskutován jako potenciální bezpečnostní záruka pro Ukrajinu v případě příměří.

Zatímco Washington tuto myšlenku podpořil, americký ministr obrany Pete Hegseth 12. února uvedl, že taková mise by neobsahovala americké vojáky a měla by být vedena evropskými a neevropskými spojenci.

Francie, Velká Británie a několik dalších zemí vyjádřily podporu pro nasazení mírových sil, ale evropské státy dosud nedosáhly shody.

Témata:  válka na Ukrajině Turecko Turecká armáda

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.