Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko zvažuje, že vyšle svoje vojáky na Ukrajinu. Rusko zatím není proti

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Turecko naznačilo ochotu vyslat vojáky na Ukrajinu jako součást možné mírové mise. Uvedl to server Kyiv Independent s odkazem na agenturu Bloomberg a na zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan o této možnosti jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem během samostatných schůzek v Ankaře začátkem února.

Moskva se veřejně staví proti přítomnosti vojáků NATO na Ukrajině, avšak Rusko Turecku na tento návrh zatím konkrétní odpověď neposkytlo, informoval Bloomberg.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov 20. února uvedl, že Rusko má obavy z diskusí NATO o možné nasazení mírových sil.

Zdroje, které server citoval, tvrdí, že Turecko se mise nezúčastní, pokud nebude přímo zapojeno do všech konzultací a příprav na tuto misi.

Nápad na nasazení mnohonárodních mírových sil byl diskutován jako potenciální bezpečnostní záruka pro Ukrajinu v případě příměří.

Zatímco Washington tuto myšlenku podpořil, americký ministr obrany Pete Hegseth 12. února uvedl, že taková mise by neobsahovala americké vojáky a měla by být vedena evropskými a neevropskými spojenci.

Francie, Velká Británie a několik dalších zemí vyjádřily podporu pro nasazení mírových sil, ale evropské státy dosud nedosáhly shody.

Témata:  válka na Ukrajině Turecko Turecká armáda

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 12:52

Princezna Kate a rakovina: Ve společnosti se teď ledacos změní, zní z nemocnice

Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.