Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko zvažuje, že vyšle svoje vojáky na Ukrajinu. Rusko zatím není proti

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Turecko naznačilo ochotu vyslat vojáky na Ukrajinu jako součást možné mírové mise. Uvedl to server Kyiv Independent s odkazem na agenturu Bloomberg a na zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan o této možnosti jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem během samostatných schůzek v Ankaře začátkem února.

Moskva se veřejně staví proti přítomnosti vojáků NATO na Ukrajině, avšak Rusko Turecku na tento návrh zatím konkrétní odpověď neposkytlo, informoval Bloomberg.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov 20. února uvedl, že Rusko má obavy z diskusí NATO o možné nasazení mírových sil.

Zdroje, které server citoval, tvrdí, že Turecko se mise nezúčastní, pokud nebude přímo zapojeno do všech konzultací a příprav na tuto misi.

Nápad na nasazení mnohonárodních mírových sil byl diskutován jako potenciální bezpečnostní záruka pro Ukrajinu v případě příměří.

Zatímco Washington tuto myšlenku podpořil, americký ministr obrany Pete Hegseth 12. února uvedl, že taková mise by neobsahovala americké vojáky a měla by být vedena evropskými a neevropskými spojenci.

Francie, Velká Británie a několik dalších zemí vyjádřily podporu pro nasazení mírových sil, ale evropské státy dosud nedosáhly shody.

Témata:  válka na Ukrajině Turecko Turecká armáda

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.