Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan chce vybudovat na Kypru leteckou základnu

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli uvedl, že jeho země je připravena vybudovat leteckou základnu na Kypru v případě, že to bude "nezbytné".  

"Pokud to bude nevyhnutelné, můžeme vybudovat základnu a letecké struktury na severu" rozděleného ostrova, uvedl server Barrons.

Erdogan v sobotu navštívil severní Kypr, aby si tam připomněl 50 let od vpádu tureckých jednotek a rozdělení ostrova, připomíná AFP.

Erdogan během své sobotní návštěvy samozvané Severokyperské turecké republiky, kterou uznává jen Ankara, zdůraznil, že obnovení rozhovorů o budoucnosti ostrova pod vedením OSN nikomu neprospěje a řešení v podobě federativního uspořádání Kypru není možné.

Kyperský prezident Nikos Christodulides v sobotu u příležitosti 50. výročí invaze tureckých sil na sever ostrova prohlásil, že jedinou cestou vpřed je sjednocení Kypru.

"Jsme přesvědčeni, že federální řešení na Kypru není možné. Nikomu neprospěje, když budeme pokračovat v jednáních, která jsme před lety ukončili ve Švýcarsku," řekl podle agentury Anadolu Erdogan v samozvané Severokyperské turecké republice.

Desetiletí trvající rozhovory podporované Organizací spojených národů selhaly ve snaze opětovně sjednotit ostrov. Poslední kolo mírových rozhovorů ve Švýcarsku ztroskotalo v roce 2017. I kyperští Řekové na mezinárodně uznávaném jihu ostrova v roce 2004 v referendu odmítli plán sjednocení podporovaný OSN, a to naprostou většinou hlasů.

"Kyperští Turci by měli sedět u jednacího stolu jako rovnocenní partneři kyperských Řeků. Jsme připraveni jednat a dosáhnout trvalého řešení a míru," řekl Erdogan, jehož země jako jediná oficiálně uznává Severní Kypr.

V sobotu se v Nikósii spustily sirény, kterými si kyperští Řekové připomínají vpád tureckých jednotek, zatímco kyperští Turci při příležitosti tohoto výročí slaví, píše AFP. Řecká strana označuje tento den za "černé výročí" , zatímco Turci hovoří o úspěšné "operaci míru a svobody".

Turecko invazí v roce 1974 zabralo více než třetinou ostrova a vyhnalo nejméně 160.000 kyperských Řeků na jih.

Témata:  Kypr Recep Tayyip Erdogan Turecko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.