reklama

Češi, kteří se v pátek večer z pražského Letiště Václava Havla vydali na Severní Kypr, zhruba za tři hodiny přistáli v jižní části ostrova Kypr, na letišti Larnaka. Po příletu je čekala samoobslužná pasová kontrola. Zařízení pro komunikaci nabízí několik světových jazyků, mimo jiné angličtinu, němčinu a francouzštinu. Vytištěný doklad lidé následně předkládali na přepážce. Proces nic nezdržovalo, odpadly mimo jiné dříve povinné rozestupy. Část personálu kyperského letiště si ale stále chránila dýchací cesty rouškou.

Do severní, turecké části ostrova turisty přepravily autobusy. Před překročením hranice, která je od letiště Larnaka vzdálená přibližně půl hodiny, lidé ještě využívali možnost spojit se s rodinou a známými v České republice za běžné ceny svého mobilního operátora. Na jižní, řecké části Kypru totiž byli stále v Evropské unii. Na hranici turisté předložili ke kontrole pasy a pokračovali přibližně další hodinu do hotelů.

Severní Kypr letos nově přidala do své nabídky CK Blue Style. "Zájem o destinaci je od začátku značný a stále roste, předpokládáme, že všechny objednané kapacity, v řádech nižších tisíců, naplníme," uvedla mluvčí CK Ilona Topolová. Dodala, že do destinace míří rodiny s dětmi, čisté moře, dobré jídlo a kvalitní služby lákají podle ní ale i mladé či lidi, kteří ještě nejsou v seniorském věku, ale děti už mají odrostlé a dovolenou tráví bez nich.

Několik tisíc klientů plánuje na Severní Kypr letos v létě dopravit také Exim Tours. Její mluvčí Petr Kostka řekl, že sezona v zemi trvá od května do října.

Rostoucí zájem o pobyty na Kypru v letošním roce sleduje i cestovní agentura Invia, poptávka je podle mluvčí Andrey Řezníčkové především po severní části. "Kypr je u nás momentálně na desátém místě v oblíbenosti. Je to tím, že nabízí podobné krásy, servis a stravu jako v Řecku a v Turecku, ale není ještě tak okoukaný," uvedla. České CK pořádají zájezdy spíše na jižní část Kypru, Invia má tak dvě třetiny pobytů na Severní Kypr prodané přes německé CK, doplnila Řezníčková.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy Turecko vyslalo do země vojáky v reakci na puč kyperských Řeků podporovaných vojenskou juntou v Aténách. V roce 1983 vznikla na zhruba třetině ostrova Severokyperská turecká republika, kterou uznává jen Ankara. V jižní části ostrova je mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která se v roce 2004 stala členem EU.