Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kypr odebere občanství Rusům, na které byly uvaleny sankce

Kypr
Kypr
Foto: Pixabay

Kypr odebere občanství čtyřem Rusům, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie. Ti získali pas ostrovního státu v rámci kritizovaného programu pro nalákání investorů z nečlenských zemí. Uvedla to dnes agentura Reuters s odkazem na vládní zdroje. Ke zrušení výsad, kterých požívají na ostrově ruští podnikatelé, dnes vyzval kyperské zákonodárce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Jsem si jistý, že cítíte naši bolest a že nám pomůžete v naší snaze vstoupit do Evropské unie," uvedl Zelenskyj ve videopřenosu. Kyperské poslance vyzval, aby zakázali ruským lodím vstupovat do kyperských přístavů a zrušili "privilegia" pro ruské občany, mimo jiné možnost mít dvojí občanství.

Čtveřice Rusů je na seznamu 21 lidí, kterým kyperská vláda hodlá odebrat občanství získané ve sporném programu pro movité investory. Ti mohli výměnou za investici na ostrově v minimální výši dvou milionů eur (zhruba 50 milionů korun) získat kyperský pas, který jim otevíral dveře do Evropské unie.

Kvůli mezinárodní kritice Kypr program ukončil v roce 2020. V jeho rámci získalo pas ostrovního státu 6800 investorů a jejich rodinných příslušníků, z nichž 2800 bylo původem z Ruska. Pozdější vyšetřovací komise zjistila, že zhruba polovinu občanství úřady udělily v rozporu se zákonem. V říjnu Kypr rozhodl odebrat prvních 45 pasů.

Témata:  Kypr Rusko

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy