Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko odmítlo dotankovat izraelské letadlo, které muselo nouzově přistát

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Letadlo izraelské společnosti El Al na trase z Varšavy do Tel Avivu muselo neplánovaně přistát v Antalyi kvůli zdravotnímu problému jednoho z pasažérů, který potřeboval neodkladnou lékařskou péči. Turci ale navzdory zvyklostem odmítli doplnit letadlu palivo, stroj tak musel doletět na řecký Rhodos. 

Letu El Al z Varšavy na cestě do Tel Avivu nebylo povoleno natankovat palivo poté, co v neděli nouzově přistál v turecké Antalyi za účelem evakuace cestujícího, který potřeboval lékařskou pomoc.

Turečtí pracovníci na letišti v Antalyi odmítli doplnit palivo letu LY5102, než mohl vzlétnout do Izraele, uvedl El Al v prohlášení.

"Místní pracovníci odmítli doplnit palivo do letadla společnosti, přestože šlo o lékařský případ," uvedl server Times of Israel s tím, že cestující byl evakuován.

Letadlo poté odletělo na Rhodos v Řecku, kde "doplnilo palivo před odletem do Izraele," uvedla letecká společnost.

Turecké diplomatické zdroje potvrdily, že letadlu bylo povoleno nouzové přistání za účelem evakuace nemocného cestujícího.

"Palivo mělo být letadlu poskytnuto z humanitárních důvodů, ale příslušný postup byl těsně před dokončením, když se kapitán rozhodl odletět z vlastní vůle," uvedl turecký diplomatický zdroj.

Podle serveru Ynetnews ale pracovníci letiště zajišťující palivo pro letadla požadovali speciální potvrzení, že mohou izraelský stroj dotankovat, což se vymyká běžným zvyklostem.

Podle Times of Israel Letadlo při čekání na turecké letištní ploše plýtvalo palivem, aby se udržela v chodu klimatizace a další systémy, protože nikdo netušil, kdy personál letiště letoun dotankuje.

Nakonec pilot rozhodl, že dokud mu ještě nějaké palivo zbývá, odletí raději na řecký ostrov Rhodos, který je vzdálený jen 40 minut letu, a dotankuje tam. Obával se, že při čekání na Turky spotřebuje veškeré zásoby a neodletí.

Letecký magazín Austrian Wings uvedl, že tento v praxi ukazuje, jak vypadá turecký antisemitismus. Turecko je totiž jedním z nejtvrdších kritiků Izraele, který bojuje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás.

Témata:  Turecko Izrael letectví a letadla

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy